Του Αλέξη Παπαχελά
Το χειρότερο πράγμα που μπορεί να πάθει ένας υπουργός είναι να εγκλωβιστεί σε μια εικονική πραγματικότητα. Να πειστεί ότι υπογράφοντας μία απόφαση ή περνώντας ένα νομοσχέδιο λύνει κάποιο πρόβλημα το οποίο ταλαιπωρεί χιλιάδες πολίτες. Και να επιμένει γιατί ο κλοιός των κολάκων και χαρτογιακάδων που τον περιστοιχίζουν έχει κάνει κανονική πειρατεία στο μυαλό του. Οι πολίτες που διαμαρτύρονται είναι γκρινιάρηδες, οπαδοί άλλου κόμματος, ψεκασμένοι ή ανάξιοι απάντησης.
Πόσο εξοργιστικοί είναι οι συμπολίτες μας που με απαράμιλλη ελαφρότητα στο δίλημμα «κάλπη ή παραλία» επιλέγουν –χωρίς δεύτερη σκέψη– την παραλία. Και άντε να καταλάβω τους πιτσιρικάδες που αρνούνται να πάρουν οτιδήποτε στα σοβαρά και δεν θεωρούν πολύ σημαντική την ψήφο τους.