Με αρκετή καθυστέρηση μετά την επικύρωση της υποψηφιότητας για δεύτερη θητεία στην ηγεσία της Κομισιόν από τα κόμματα της Δεξιάς της Ευρώπης, η Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν έβαλε τις τελευταίες ημέρες μπροστά την προεκλογική της εκστρατεία. Η Γερμανίδα πολιτικός λάνσαρε ειδική ιστοσελίδα, σύνθημα («περισσότερο από μια Ένωση, το σπίτι μας»), λογότυπο, λογαριασμούς κοινωνικής δικτύωσης, τσάντες, φλυτζάνια, μπλουζάκια κι αυτοκόλλητα, αρχίζει περιοδεία στις χώρες της Ε.Ε., και θα συμμετάσχει στο ντιμπέιτ του Μάαστριχτ με τους υποψήφιους των άλλων πολιτικών ομάδων.
...