Μία εικόνα χίλιες λέξεις, μία εικόνα γροθιά στο στομάχι. Κυρία με μπαστούνι, να βρίσκεται κατά γης, μπροστά από ένα «παλούκι» τάχα στάση λεωφορείου, στην Πάφο. Χιλιάδες εικόνες, γροθιά στο στομάχι, αντικρίζει κανείς στους δρόμους της Λευκωσίας και άλλων πόλεων, όπου κυρίως αλλοδαποί εργάτες, άντρες και γυναίκες, αναμένουν μέσα στο λιοπύρι, μέσα στη βροχή, μέσα στη μαύρη νύκτα, το λεωφορείο για να πάνε στο σπίτι τους....