Αποβλέποντας στη συσπείρωση των ψηφοφόρων, η διαχρονική κόντρα ΔΗΣΥ – ΑΚΕΛ, βλέπει τη αναζωπύρωσή της αυτό το διάστημα, με τελευταίο περιστατικό, το οποίο έχει ρίξει κι άλλο λάδι στη φωτιά, την παρέμβαση του ιστορικού στελέχους του κόμματος της Πινδάρου, Γιαννάκη Κασουλίδη. Η αντιπρόεδρος του ΔΗΣΥ, Σάβια Ορφανίδου, δήλωσε στον ΣΠΟΡ FM και την εκπομπή ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ότι υπό τον φόβο αυτό δε θα μπορούσε να παρέμβαινε καταλληλότερο πρόσωπο από τον κ. Κασουλίδη και σε καμία περίπτωση δεν τον κάλεσαν από το περιθώριο....