Η απόφαση για τη διενέργεια δημοτικών εκλογών, μετά την απαγόρευσή τους το 1931, ανακοινώθηκε τον Οκτώβριο του 1942, απόφαση που έγινε δεκτή με ενθουσιασμό από τη μεγαλύτερη μερίδα των πολιτών. Οι εκλογές θα γινόντουσαν τον Μάρτιο του 1943, σε όλους τους δήμους του νησιού, αστικούς και αγροτικούς, που έφταναν τον αριθμό των 15, ήτοι Ακανθού, Αμμόχωστος, Καραβάς, Κερύνεια, Κυθρέα, Λάπηθος, Λάρνακα Λεύκα, Λεύκαρα, Λευκόνοικο, Λεμεσός, Μόρφου, Λευκωσία, Πάφος και Πόλις. ...