Μεταξύ των εκλογικών αναμετρήσεων οι λιγότερο προβεβλημένες και εν πολλοίς άγνωστες είναι αυτές των Σχολικών Εφορειών. Ανέκαθεν ήταν έτσι βέβαια, αν και κάποτε και αυτές αποκτούν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Κάτι τέτοιο συνέβη πριν από 119 χρόνια, όταν οι γυναίκες στην Κύπρο ψήφισαν! Πριν καν ψηφίσουν στην πολιτισμένη ∆ύση, με εξαίρεση αυτές της νήσου Μαν (1881) και της Νέας Ζηλανδίας (1893). Βέβαια, ό,τι έγινε έγινε από λάθος, το οποίο σύντομα το κατάλαβαν και άλλαξε. ...