Είναι κοινή διαπίστωση πως κατά την προεκλογική περίοδο ελάχιστη συζήτηση έγινε μεταξύ των υποψηφίων για τα προβλήματα της Ευρωπαϊκής Ενωσης, καθώς η αντιπαράθεση περιστρεφόταν γύρω από τα εσωτερικά ζητήματα. Ετσι, ένας προβληματισμός που αναπτύσσεται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες για την πορεία της Ευρώπης μας, στην πατρίδα μας είναι άγνωστος. Συγχέουμε ακόμη και την έννοια του ευρωσκεπτικιστή με αυτήν του αντιευρωπαϊστή, είτε από άγνοια είτε από σκοπιμότητα, κάτι που δημιουργεί κατά φαντασίαν αντιπάλους....