Ο Α. Μαυρογιάννης, τέως διαπραγματευτής ομιλεί: «Επαραδέχθηκεν (ο Αναστασιάδης) ότι είχε συζητήσει με τον Τσαβούσογλου την ιδέα των δύο κρατών... και σε μένα, το παραδέχθηκε, στο στυλ... ρε κουμπάρε, να τα έβρουμε, ανεπίσημα, μη δεσμευτικά... είναι κακό να θεωρεί οποιοσδήποτε ότι εμπήκε επίσημα στο τραπέζι αυτή η ιδέα, δεν εμπήκε ποτέ... Αυτό ήταν το λάθος του ΠτΔ, ναι μεν δεν το έβαλε επίσημα αλλά την προηγούμενη από την πιο κρίσιμη ημέρα της διαπραγμάτευσης να λες στον Τούρκο... στον Τούρκο... ότι μπορεί τούτα που συζητούμε να μην είναι η λύση, μπορεί κάτι άλλο, δεν βοηθάς από αυτή την άποψη, δεν το έβαλε στο τραπέζι αλλά, ναι, οι εντυπώσεις είναι κακές»...