Παρακολουθούμε τα του Κυπριακού με σχετική αμηχανία. Δυστυχώς. Όσον αφορά όλους τους άλλους πλην πολιτικών, αυτό μπορεί και να γίνει κατανοητό. Στη δική μου αντίληψη δεν εξηγείται η αμηχανία για τους πολιτικούς. Ούτε η σχετική ανακούφιση όταν ακούν, κάποιοι ή και οι πλείστοι, πως ο κατοχικός ηγέτης, με τις εξωπραγματικές απαιτήσεις, τερματίζει τη διαδικασία. Όχι επειδή δεν ισχύει, ισχύει. Αλλά γιατί χρειάζεται να κατανοήσουμε πως για μας, για τους Έλληνες της Κύπρου και για τον Ελληνισμό η επίλυση στη βάση της ομοσπονδίας είναι μονόδρομος....