Όπως και στα μονοπώλια και ολιγοπώλια όπου δημιουργείται μια υπεροψία σε αυτούς που το έχουν, ενώ δημιουργούνται ίντριγκες στις οικογένειες των εταιρειών ποιος θα επιβληθεί και διαδεχθεί, έτσι και στον ΔΗΣΥ, έχοντας το μονοπώλιο πως μόνο αυτοί ξέρουν να κυβερνούν, άρχισαν να σφάζονται εκ των έσω. Πρώτα απ’ όλα οι δύο επιχειρηματικές ουπς πολιτικές, οικογένειες, Αναστασιάδη και Νεοφύτου. Ακολούθως οι επίγονοι και πάει λέγοντας. «Όσο όμως η Λευκωσία λούζεται στον Πρωταρά θα κυβερνούν οι Δίπλαροι, οι Τρούλλοι, οι καλογήροι και η Αργάκα...», μου είπε με νόημα παλαιός συναγερμικός της εποχής Κληρίδη.
...