Άκυρο μετά από ενάμισι ώρα το γκολ της Αργεντινής, ήττα με 2-1 από το Μαρόκο!

Η απόλυτη παρωδία στο Αργεντινή-Μαρόκο

Απόλυτο φιάσκο στην πρεμιέρα του ποδοσφαιρικού τουρνουά στους Ολυμπιακούς Αγώνες! Μετά από μία ώρα και τριανταδύο λεπτά, ο διαιτητής το… πήρε πάνω του, αποφάσισε να επανεξετάσει το γκολ του Μαρόκου και να διατάξει τη συνέχεια του αγώνα με την Αργεντινή!

Παρότι οι ποδοσφαιριστές και τα επιτελεία των δύο ομάδων το είχαν αρνηθεί και η διοργανώτρια αρχή είχε τονίσει την πρόθεσή της για οριστική διακοπή, μετά την εισβολή Μαροκινών στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας επεισόδια, ο διαιτητής έκανε το… δικό του.

Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, εξέτασε τη φάση του 2-2 της Αργεντινής μέσω on field review και απεφάνθη πως υπήρξε οφσάιντ! Κάπως έτσι, διέταξε τους παίκτες να κάνουν ζέσταμα, το σκορ επέστρεψε στο 2-1 υπέρ του Μαρόκου και στη συνέχεια σφύριξε την επανέναρξη για να παιχτούν άλλα τρία λεπτά. Εκεί δεν άλλαξε το παραμικρό και η παρωδία ολοκληρώθηκε με τους Αφρικανούς να παίρνουν τη νίκη.

Όσον αφορά τους Αργεντινούς, είναι άπαντες έξαλλοι. Ο Χαβιέρ Μαστσεράνο έκανε λόγο για τσίρκο και εξαπέλυσε πυρά κατά πάντων, με παίκτες και επιτελείο της «αλμπισελέστε» να μην μπορούν να αντιληφθούν τα όσα έχουν λάβει χώρα στο παιχνίδι!Περισσότερα σε λίγο...

Καλύτερο ήταν το Μαρόκο στο πρώτο ημίχρονο και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα. Η Αργεντινή από την άλλη έβγαζε ζητήματα στη δημιουργία και δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις. Ο Έσε από πλευράς «αλμπισελέστε» ήταν αρκετά δραστήριος, προσπαθώντας να κόψει και να φτιάξει, αλλά οι Μαροκινοί είχαν πάρει φόρα και απειλούσαν συνεχώς την αντίπαλη εστία.

Τελικά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το Μαρόκο άνοιξε το σκορ με γκολάρα του Ραχίμι! Συγκεκριμένα, ο Άκομαχ με τρομερό τακουνάκι βρήκε τον Χακίμι, εκείνος έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο 28χρονος με σεντερφορίσιο τελείωμα νίκησε τον Ρούλι για το 1-0! Το Μαρόκο μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με την Αργεντινή ωστόσο να ανεβαίνει γρήγορα και να αρχίζει να φαίνεται στο γήπεδο.

Το Μαρόκο στο 51’ κατάφερε και διπλασίασε τα τέρματα από την άσπρη βούλα με τον Ραχίμι ξανά. Και εκεί που φαινόταν το ματς να είχε μια ξεκάθαρη εικόνα, η «αλμπισελέστε» μείωσε στο 68’ με κοντινή προβολή του Σιμεόνε. Δυο λεπτά αργότερα, ο Σαντιάγο Έσε βγήκε από το παιχνίδι, με τον Μασεράνο να βάζει πιο φρέσκα πόδια.

Από το γκολ και έπειτα, η Αργεντινή είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και απειλούσε την αντίπαλη εστία, με το Μαρόκο αυτή την φορά να παίζει στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, είχε μια τεράστια ευκαιρία με τον Άλβαρες να ισοφαρίσει αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ.

Τα λεπτά περνούσαν αλλά ο έξτρα χρόνος των 15 λεπτών που έδειξε ο ρέφερι… βοήθησε την «αλμπισελέστε» να αποφύγει την ήττα. Διότι στο 90’+16’ και μετά από αδιανόητη φάση διαρκείας με δύο δοκάρια, ο Μεδίνα από κοντά σκόραρε για να διαμορφώσει το τελικό 2-2, αφήνοντας το Μαρόκο στα κρύα του λουτρού.

Μέχρι να έχουμε το ντου των Μαροκινών οπαδών, την διακοπή όπως ενημερωθήκαμε αργότερα και τελικά το απόλυτο φιάσκο ολοκληρώθηκε σχεδόν δύο ώρες αργότερα...

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση