Λύγισε το μαχητικό Ουζμπεκιστάν για το νικηφόρο ξεκίνημά... η Ισπανία

Ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο ποδοσφαιρικό τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων

Αντιμετώπισε δυσκολίες, αλλά ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο ποδοσφαιρικό τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων η Ισπανία!

Παρότι βρήκε απέναντί της ένα πολύ ανταγωνιστικό Ουζμπεκιστάν, η «ρόχα» κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1, παίρνοντας το σημαντικό τρίποντο και κάνοντας σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά από την πρεμιέρα του 3ου ομίλου, όπου βρίσκονται επίσης Αίγυπτος και Δομινικανή Δημοκρατία.

Αμφίρροπη στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με την Ισπανία να παίρνει το προβάδισμα στο 29’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ με σέντρα από τον Σέρχιο Γκόμεθ και μια πρώτη κεφαλιά του Αμπέλ Ρουίθ, ο 21χρονος δεξιός μπακ της Αλμερία, Πούμπιλ, πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Το Ουζμπεκιστάν βρήκε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+3’), όταν δόθηκε πέναλτι του Κουμπαρσί μετά από εισήγηση των VAR και ο Σομουρόντοφ εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Σαφώς ανώτεροι στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι Ισπανοί, έφτασαν πολύ κοντά στο να απαντήσουν με το… ίδιο νόμισμα στους αντιπάλους τους στο 59’, με τον Σέρχιο Γκομεθ να μην μπορεί να νικήσει από την άσπρη βούλα τον Ουζμπέκο τερματοφύλακα. Ωστόσο, μερικά λεπτά αργότερα (62’), ο 23χρονος ο οποίος πριν από λίγες μέρες άφησε τη Μάντσεστερ Σίτι για να ενταχθεί στη Σοσιεδάδ, «πήρε το αίμα του πίσω», σκοράροντας το νικητήριο γκολ για την ομάδα του με όμορφο πλασέ στην κίνηση και μετά από ιδανική ασίστ του Μιράντα.

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση