Την θλίψη του εξέφρασε ο Υπαρχηγός της Εθνικής Φρουράς, Αντιστράτηγος Λουκάς Χατζημιχαήλ μετά την απαγόρευση του αιτήματός του για επίσκεψη σε όλα τα στρατόπεδα, φυλάκια και υπηρεσίες του σώματος, με αφορμή τη λήξη του διορισμού του στις 31 Αυγούστου. Όπως αναφέρει ο κ. Χατζημιχαήλ στην επιστολή του, που έφερε στη δημοσιότητα ο «Φιλελεύθερος», «μετά από 41 έτη στον στρατό και 37 στην ενεργή υπηρεσία, έζησα τον απόλυτο εξευτελισμό (ως απόρροια της διαμαρτυρίας μου, για όσα συμβαίνουν στην Εθνική Φρουρά, τους τελευταίους 10 μήνες), σε μία προσπάθεια υποβάθμισης του θεσμού και της αξίας του Κύπριου Υπαρχηγού, του αρχαιότερου εν ενεργεία Κύπριου Αξιωματικού και κατά συνέπεια και του ίδιου του Κύπριου Αξιωματικού».
...