«Θα ψηφίσω τον Φειδία στις ευρωεκλογές», είπε ο μεσήλικας φίλος μου, επιτυχημένος επιχειρηματίας, με ενδιαφέρον για τα κοινά. «Πώς κι έτσι;», τον ρώτησα έκπληκτος. Ήξερα ότι αποστρέφεται τα κόμματα εξουσίας, αλλά δεν περίμενα να ψηφίσει έναν καθ’ ομολογία απολιτικό υποψήφιο, δεδομένου, μάλιστα, ότι είχε άλλες εναλλακτικές. «Ο Φειδίας είναι πετυχημένος», μου είπε. «Βάζει στόχους και τους πετυχαίνει. Μέσα από αυτόν θέλω να ταρακουνηθούν τα κόμματα για να αρχίσει να αλλάζει κάτι». Νεαρή συγγενής μου μου είπε ότι ψήφισε τον Φειδία γιατί «δεν την εκφράζει κανένα κόμμα. Ο Φειδίας είναι ο μόνος που ξέρω και μου λέει κάτι».
...