![](https://www.kathimerini.com.cy/assets/modules/wnp/articles/202310/499183/images/b_bachilleasdemetriades.jpg)
Kathimerini.com.cy
Τη θέση ότι για επαγγελματικούς και προσωπικούς λόγους δεν θα διεκδικήσει τη Δημαρχία Λευκωσίας, επανέλαβε στον «ΣΠΟΡ FM 95.0» και την εκπομπή «ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ» ο Αχιλλέας Δημητριάδης, επισημαίνοντας πως προτεραιότητά του αυτή τη στιγμή είναι η δουλειά του, από την οποία απουσίαζε για αρκετό χρονικό διάστημα.
«Θα μπορούσα και θα ήθελα να προσφέρω αλλά στο στάδιο που βρίσκομαι τώρα δεν είναι μέσα στα σχέδιά μου. Η προσπάθεια συνεχίζεται αλλά δεν είναι ανάγκη να συνεχίσει από μια καρέκλα, θα μπορούσε να συνεχίσει και από άλλα πόστα», τόνισε ο κ. Δημητριάδης.
Ερωτηθείς αν θα παραμείνει στο πολιτικό σκηνικό και αν θα προχωρήσει στη δημιουργία κόμματος ή συνεργασίας, είπε ότι όλα είναι ανοιχτά. «Πιστεύω ότι έχω ρόλο να διαδραματίσω. Υπάρχουν θέματα που μπορούν να προωθηθούν και για τα οποία δεν είναι ανάγκη να βρίσκεσαι σε συγκεκριμένο πόστο», επισήμανε.