Αμάν ματσάρα στη Λεμεσό… το γύρισε μετά το 80’ η Πάφος!

Απίστευτο παιχνίδι στο στάδιο «Αλφαμέγα» με τρομερές γκολάρες – Μόνοι πρώτοι οι αλάνθαστοι Παφίτες

Η Πάφος πήρε μια τεράστια νίκη και ανέβηκε στο ρετιρέ της βαθμολογίας χωρίς συγκάτοικο. Το σύνολο του Χούαν Κάρλος Καρσέδο κατάφερε να διατηρήσει το απόλυτο σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στην Λεμεσό,  στο γήπεδο όπου η Πάφος έζησε ιστορικές ευρωπαϊκές ανατροπές... όπως και σήμερα!

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με απίστευτο γκολ του Λεσοβόι (16΄  ) έξω από  την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση λίγα λεπτά αργότερα, με τον Ντράγκομιρ να χάνει το άχαστο σε κενή εστία από κοντινή απόσταση. Εν συνέχεια στο δεύτερο μέρος οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν κυρίως να κρατήσουν το μηδέν. Η Πάφος είχε την κατοχή στο β ημίχρονο όμως η ΑΕΛ κρατούσε καλά στα μετόπισθεν... μέχρι το 81΄ . Σε διάρκεια έξι λεπτών το τρίποντο άλλαξε χέρι, με τους παφίτες να ΄φέρνουν το ματς «τούμπα»  με τις αλλαγές του Καρσέδο   (81΄   Ζάζα , 87΄   Άντεσρον). Οι ελπίδες της ΑΕΛ για βαθμολογικό κέρδος εξαφανίστηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ζάζα να διπλασιάζει τα τέρματα του και να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Α ΜΕΡΟΣ

Οι δυο ομάδες από το πρώτο σφύριγμα έδειξαν πρόθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να δώσουν ένα ωραίο ρυθμό στον αγώνα.
Στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης αμφότερες προσπάθησαν να κρατήσουν κατοχή  και να γίνουν απειλητικές. Η πρώτη φάση στο ντέρμπι ήρθε από τα πόδια του Μάμα στο 8΄ , ο κύπριος ποδοσφαιριστής διάνυσε κάποια μέτρα στο γήπεδο, δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή όμως το σουτ του ήταν αδύνατο και ο Μιχαήλ μάζεψε την μπάλα χωρίς πρόβλημα. Λίγα λεπτά αργότερα η Πάφος απείλησε με τον ίδιο τρόπο με τον Σίλβα.

Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαπεντάλεπτου η ΑΕΛ μπαίνει μπροστά στο σκορ με τον Λεσοβόι (16΄   ). Ο Ναμ κάνει λάθος κάποια μέτρα μπροστά από την περιοχή της Πάφου και η μπάλα καταλήγει στα πόδια του Ρώσου, δεν το σκέφτηκε πολύ και εξαπέλυσε πύραυλο με στόχο την εστία αναγκάζοντας τον Μιχαήλ να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα. Αν και νωρίς το γκολ του γαλαζοκίτρινου της Λεμεσού βάζει υποψηφιότητα για το γκολ της χρονιάς.

Η Πάφος προσπάθησε στην συνέχεια να βγάλει αντίδραση και με την πάροδο του χρόνου αποκτούσε περισσότερη κατοχή στα πόδια της.

Εφτά λεπτά μετά τον γκολ της ΑΕΛ η Πάφος χάνει τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Ζάιρο βρέθηκε μέσα στην περιοχή μετά από έξυπνη πάσα, ντρίμπλαρε τον Μπράγκα, έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή με στόχο τον Ντραγκομίρ ο οποίος κατάφερε να… χάσει το άχαστο!

Εν συνέχεια η Πάφος διατηρούσε την κατοχή (μέχρι και 60%) προσπαθούσε διαρκώς να σπάσει τις γραμμές της ΑΕΛ κυρίως από την αριστερή πτέρυγα που ήταν ο Νατέλ. Ωστόσο η ομάδα της Λεμεσού πήρε άριστα στα μετόπισθεν.

Β ΜΕΡΟΣ

Στο δεύτερό μέρος οι ομάδες ακολούθησαν την ίδια συνταγή όπως και στο ξεκίνημα, ωστόσο τα πολλά φάουλ δεν επέτρεψαν στην αναμέτρηση να έχει ένα υψηλό ρυθμό.

Όσο περνούσε ο χρόνος η Πάφος μεγάλωνε τα ποσοστά κατοχή της με την ΑΕΛ να οπισθοχωρεί με στόχο να κρατήσει το μηδέν και με την πρώτη ευκαιρία να βγει στην αντεπίθεση για να ψάξει για το δεύτερο τέρμα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ξεκάθαρες ευκαιρίες καθώς η ΑΕΛ στα αμυντικά της καθήκοντα στάθηκε βράχος…. μέχρι το 81΄ .

Στο 81΄ λεπτό ο Ζάζα ο οποίος ήρθε από τον πάγκο βρέθηκε σε σημείο βολής μέσα στην περιοχή μετά από πάσα του Ντραάγκομιρ και έφερε το ματς στα ίσα.

Η ΑΕΛ τα είχε χαμένα και ήταν επηρεασμένη από το γκολ της Πάφου. Οι Παφίτες λίγα λεπτά αργότερα έφεραν το ματς «τούμπα» με απίστευτο γκολ από τον Άντερσον. Ο ποδοσφαιριστής ο οποίος μπήκε σαν αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε και πάλι από τον Ζάζα, καθώς βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα της ΑΕΛ, βρέθηκε σε θέση τετα-τετ με τον Μπράγκα και με ένα ιδανικό πλάσε διαμόρφωσε το τελικό σκορ 1-3.

Το 24sports σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Πάφο FC ΕΔΩ.

ΑΕΛ: Μπράγκα, Φραντζής (46΄  Παναγιώτου), Ουεντραόγκο, Κέτσκες, Ιμανισίμγουε (61΄ , Ρομπέρτα) Μελιάδο, Μάμας (38΄  Άβραχαμ), Σινγκ (82΄   Ζαχαρίου), Τοκού (61΄   Νεοφύτου), Λεσοβόι, Μακρής.

Στον πάγκο:  Κυριάκου, Κοσταντίνι, Στόλνικ, Ρομπέρτα, Ζαχαρίου, Μπαμπόκ, Άβραχαμ, Παναγιώτου, Νεοφύτου, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους, Παναγή

Πάφος FC: Μιχαήλ, Γκολντάρ, Μπρούνο (71΄   Άντερσον) , Νατέλ (46΄   Πέπε), Ζάιρο (71΄   Κορέιρα), Σίλβα, Τάνκοβιτς, Λουκάσεν, Ναμ (46΄   Ζάζα), Σούνιτς, Ντράγκομιρ (90΄   Ταλόνγκο).

Στον πάγκο: Ίβουσιτς, Πηλέας, Κίνα, Ζάζα, Τανλόγκο, Μπουκαμίρ, Άντερσον, Νταλίνια, Ηλία, Αραούχο, Πέπε

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
VAR: Αθανασίου Κυριάκος
Σκόρερ: 16΄   Λεσοβόι/ 81΄   Ζάζα, 87΄   Άντερσον, 95΄   Ζάζα

Κίτρινες: 14΄   Φραντζής, 53΄   Ντοκού, 58΄   Άβραχαμ / 43΄   Σίλβα, 93΄ Κορέιρα