Ήττα με τριάρα για τη φιλότιμη Εθνική

Το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή έδειξε σημάδια βελτίωσης, δεν γλύτωσε όμως κόντρα στους ποιοτικούς γηπεδούχους (3-0)

Η Εθνική μας το πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 3-0 από το Κόσοβο στην Πρίστινα στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της 3ης Κατηγορίας του Κυπέλλου Εθνών. Σκόρερ για τους Κοσοβάρους ο Αμίρ Ραμάν στο 30ο ,ο Κρασνίκι στο 52ο και ο Σαχίτι στο 70ο.

Α΄ Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετή δύναμη και πάθος στον αγώνα. Χωρίς ωστόσο να είχε καταγραφεί η μεγάλη φάση. Με τους γηπεδούχους να κρατάνε περισσότερο μπάλα.

Στο 30ο λεπτό το Κόσοβο μπήκε μπροστά στο σκορ με τον αρχηγό του. Ο Μουσλίγια πέρασε στον Αμ. Ραχμανί οπου με προσωπική ενέργεια άδειασε την άμυνα μας και με ωραίο τελείωμα έβαλε μπροστά στο σκορ την χωρά του.

Ενώ η Εθνική μας στεκόταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 43ο λεπτό ο Ρεφ έδωσε πέναλτι για το Κόσοβο ωστόσο το VAR το ακύρωσε επειδή είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Με την Εθνική μας να πιέζει στο τέλος αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι το πρώτο μέρος τέλειωσε στο 1-0 υπερ του Κοσόβου.

Β΄ Ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλυτερα στην επανάληψη. Η Εθνική μας όμως ήταν αυτή που είχε την καλή ευκαιρία στο 52ο λεπτό. Μέσα από ωραία ενέργεια του Λοΐζου, έδωσε στον Καστανό και αυτός στον Χαραλάμπους που έκανε το σουτ με τον Μούριτς να έδιωξε την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι όμως 2 λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Κρασνίκι. Η μπάλα έφτασε σε αυτό από κόντρα και με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2ο τέρμα για την ομάδα του.

Ακολούθως η Εθνική μας ανέβηκε και προσπάθησε να μειώσει στο σκορ. Ωστόσο το Κόσοβο πέτυχε και 3ο τέρμα με τον Σαχίτι στο 70ο λεπτό. Ο Αλ Ραχμανί έκανε το σουτ ο Δημήτριου έσωσε και ο Σαχίτι στην επαναφορά με νέο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Εθνική μας ανέβηκε και πάλι για ένα τέρμα αλλά δεν τα κατάφερε. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σκόραρε στο 88ο λεπτό από κεφαλιά του Πιέρου σε σέντρα του Τζιωνή.

Όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσο του on field review για φάουλ του Κυπριού φορ. Κάπως έτσι ηττηθήκαμε με 3-0 σε ένα ματς που θα μπορούσαμε να σκοράραμε εστω ένα τέρμα.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στο Κόσοβο και την Κύπρο ΕΔΩ.

Κόσοβο: Μούριτς, Βοϊβόντα, Αμ.Ραχμανί, (77. Αλίτι) Ντελόβα, Ρουντχάνι, Εμερλάχου, Χασχάρι, Ζεγκρόβα, ( 67. Σαχίτι) Κρασνίκι, Ρασχίκα, (15. Μουσλίγια) Αλ.Ραχμανί (77. Ασλάνι)

Στον πάγκο: Μπεκάι, Σαιπι, Χαντεργκιονάι, Αλίτι, Κρασνίκι, Μουσλίγια, Ασλάνι, Μπερίσα, Μπουγιούπι, Σαχίτι

Κύπρος: Δημητρίου, Καρώ, (72. Αντωνίου) Ανδρέου, Λαΐφης, Ιωάννου, (46. Πηλέας)  Χαραλάμπους, Αρτυματάς, Κάστανος, (72. Χρυσοστόμου) Λοΐζου, Μακρής, (72. Τζιωνής) Πίττας. ( 76. Πιέρος)

Στον πάγκο: Μολ, Μιχαήλ, Παναγιώτου, Γκόγκιτς, Αντωνίου, Πηλέας, Μάμας, Κούσουλος, Χρυσοστόμου, Τζιωνής, Ηλία, Πιέρος.

Διαιτητής: Matej Jug (Σλοβενία)
VAR: Asmir Sagrković (Σλοβενία)
Σκόρερ: 30. Αμ. Ραχμανί, 52. Κρασνίκι, 70. Σαχίτι, / -
Κίτρινες: Ζεγκρόβα, / Λαΐφης, Ιωάννου, Λοΐζου,