Ακόμη ένα δύσκολο καλοκαίρι καλείται να αντιμετωπίσει η Κυπριακή Δημοκρατία, αναφορικά με τη διαχείριση και την αντιμετώπιση των πυρκαγιών. Λίγο πριν την είσοδο στο μήνα Ιούλιο και με τις διαστάσεις που λαμβάνει η κλιματική αλλαγή, να διαμηνύονται δύσκολές μέρες με υψηλές θερμοκρασίες, μετράμε ήδη πέντε μεγάλες πυρκαγιές των οποίων το περιβαλλοντικό αποτύπωμα ήταν τεράστιο, με συμπολίτες μας να βλέπουν τις περιουσίες του να χάνονται μέσα σε μερικά λεπτά. Οι φωτιές που σημειώθηκαν στους μήνες Μάιο και Ιούνιο ανέδειξαν ξανά την αδυναμία της Κυπριακής Δημοκρατίας σε προσωπικό, μέσα και εξοπλισμό. Πέραν όμως τούτου, ανέδειξαν και τις παθογένειες της κυπριακής κοινωνίας στο ζήτημα του σεβασμού και της φροντίδας του περιβάλλοντος, καθώς και για τις πέντε πυρκαγιές των τελευταίων δύο μηνών, ευθύνεται ο ανθρώπινος παράγοντας, με εμπρηστικές και απερίσκεπτες πράξεις.
...