Σαν σήμερα, το 1624, ο Ολλανδός άποικος Peter Minuit αγόρασε το Μανχάταν για 60 φλορίνια, που αντιστοιχούσαν σε 24 δολάρια. Πρακτικά, η πόλη της Νέας Υόρκης ιδρύθηκε πριν από 400 χρόνια, όταν οι Ιθαγενείς Αμερικανοί την παρέδωσαν στους Ευρωπαίους αποίκους. Στο νότιο άκρο του νησιού του Μανχάταν βρισκόταν η περιοχή την οποία οι άποικοι είχαν ονομάσει Νέα Ολλανδία, ενώ στο κέντρο απλωνόταν το Νέο Άμστερνταμ. Το 1664, όταν οι Άγγλοι κατέλαβαν το Μανχάταν, το μετονόμασαν σε Νέα Υόρκη....