Το φεστιβάλ AfroBanana και φέτος απλώνει τις μουσικές σκηνές του στα Λεύκαρα για τέσσερις ημέρες από τις 4 ώς τις 7 Ιουλίου. Το φεστιβάλ ζωντανεύει με τον ήχο του AfroBanana και καλεί το κοινό να χορέψει στους ρυθμούς και τις μουσικές, από πολλά και διαφορετικά συγκροτήματα και καλλιτέχνες. Και για όσους διερωτιούνται ποιος είναι ο ήχος του AfroBanana, οι διοργανωτές απαντούν: Afro - funk - fusion - electro - world - jazz - latin - psych folk - techno - house - ή απλά dance – «αυτή είναι μουσική που σε καλεί να ακούσεις, να ανακαλύψεις κάτι νέο, να κουνηθείς»....