Ροντέο χωρίς νικητή στην Αρένα

Το γύρισε η ΑΕΚ όμως ο Εθνικός επέστρεψε στο ματς και πήρε τον βαθμό

ΑΕΚ και Εθνικός Άχνας ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής του φετινού μαραθωνίου. Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Γκονζάλες στο 23ο λεπτό. Για την ΑΕΚ έφεραν τούμπα το ματς οι Γκάμα στο 56ο και ο Οφόρι με αυτογκόλ στο 63ο. Ο Εθνικός έφερε ξανά στα ίσα το ματς με τον Λίπσκι στο 70ο λεπτό. Έτσι οι δύο ομάδες ανέβηκαν αμφότερες στους 4 βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να θέλει να κρατήσει περισσότερο μπάλα, όμως ο Εθνικός αυτό το επέτρεψε μόνο για ένα πεντάλεπτο αφού στην συνέχεια ήταν ισορροπημένη.

Στο 22ο λεπτό ο Εθνικός πέτυχε ένα πολύ ωραίο τέρμα με τον Γκονζάλες από ψαλιδάκι μέτα από σέντρα του Μπονέτο. Ενώ ο Εθνικός ήταν καλύτερος στην αναμέτρηση η ΑΕΚ βρηκε 3 πολύ καλές ευκαιρίες με τον Φλόρες να απαντάει αρνητικά και στις 3.

Αρχή με την φάση στο 30ο λεπτό σε πλασέ του Αϊτόρ στο επόμενο λεπτό σε πλασέ του Φαράζ από σέντρα του Αϊτόρ. Οι φάσεις συνεχίστηκαν στο 32ο λεπτό από κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς σε σέντρα του Φαράζ.

Με τον Φλόρες εκεί που τον χρειάστηκε η ομάδα του να δηλώνει παρόν και να την κρατάει μπροστά στο σκορ.

Η ΑΕΚ κρατούσε περισσότερο μπάλα από το μισάωρο και μέτα έφτιαξε φάσεις αλλά δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπερ του Εθνικού Άχνας.

Β΄ Ημίχρονο
Η ΑΕΚ μπήκε καλυτέρα στο δεύτερο ημίχρονο θέλοντας να φέρει το ματς στα ίσα.

Η ομάδα του Μπεργκ τα κατάφερε στο 54ο λεπτό με τον Γκάμα να παίρνει την μπάλα και με ωραία κίνηση άδειασε 2 αντίπαλους και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Με την ομάδα της Λάρνακας να συνέχιζε να κρατάει περισσότερο μπάλα και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς μέσα σε 9 λεπτά αυτή την φορά στο 63ο λεπτό μέσα από δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Λέδες ο Οφόρι έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δίκης του ομάδας.

Η ομάδα του Μπαντία όμως κατάφερε να φέρει ξανά στα ίσα τον αγώνα στο 70ο λεπτό και ενώ έπιασε την άμυνα της ΑΕΚ στον ύπνο.

Από νέα σέντρα του Μπονέτο ο Λίπσκι έπιασε το κεφάλι στην καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθως η ομάδα της Λάρνακας είχε ανεβεί ξανά με σκοπό την επίτευξη 3ου τέρματος που θα την έβαζε και πάλι μπροστά στο σκορ.

Κάτι τέτοιο δεν συνέβηκε με την ομάδα του Εθνικού να κρατάει καλά και να ισορροπεί τον αγώνα. Έτσι ΑΕΚ και Εθνικός μοιράστηκαν τους βαθμούς με το σκορ στο ισοπαλο 2-2.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην ΑΕΚ και τον Εθνικό Άχνας ΕΔΩ.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Μιραμόν, ( 46. Γκνάλι) Εκπόλο, Λέδες, Πονς, (85. Ρόντιν) Φαράς, Αϊτόρ, Καμπρέρα, (70. Αντζέλσκι) Σολ (46. Γκάμα)

Στον πάγκο: Αλομέροβιτς, Παρασκευά, Σουάρες, Ρόντιν, Γκάμα, Ραμίρεζ, Αντζέλσκι, Δημήτριου, Ενρίκες, Ρίβας, Ευρυπίδου, Γκνάλι

Εθνικός Άχνας: Φλόρες, Ντε Ιριόντο, (69. Σαντί)  Λίπσκι, Μπονέτο, Παναγιώτου, Γκονζάλες, ( 52. Μπρένο)  Ιωάννου, (69. Σόμπιεχ) Στυλιανού, ( 52. Λομοτέι) Μπαχανάκ, Αντερέγκεν, Οφόρι ( 85. Πεχλιβάνης)

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Σόμπιεχ, Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Ντουπόφ, Ερνάντες, Μιλιτσεάνου, Βενιζέλου, Σαντί, Αγγελόπουλος, Μπάρετ, Μπρένο

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
Σκόρερ: 54. Γκάμα, 63. Οφόρι (αυτογκόλ)  / 22. Γκονζάλες, 72. Λίπσκι,
Κίτρινες: Καμπρέρα, / Ντε Ιριόντο, Μπονέτο, Λίπσκι, Αλμέιδα, Σαντί,