Έγραψαν ιστορία οι Παφίτες με ζωγραφιά Άντερσον!

Η Πάφος fc «λύγισε» τη Ζαλγκίρις και πανηγύρισε την παρθενική της νίκη και πρόκριση στην Ευρώπη

Η Πάφος FC μπορεί να χρειάστηκε την παράταση ωστόσο κατάφερε να πέτυχει την πρώτη της ιστορική νίκη που συνδηάστηκε με πρόκριση. Σκόρερ για την Πάφος FC οι Τάνκοβιτς (20'), Άντερσον (101') και Ντράγκομιρ (117'). Η Ζάλγκιρις αγωνιζόταν από το 37ο λεπτό με ποδοσφαιριστή λιγότερο.

Ο αντίπαλος της στον 3ο προκριματικό θα προκύψει από το ζευγάρι Μπούντουτσνοστ-ΤΣΣΚΑ 1948 (στις 22:00 η σέντρα). Ο πρώτος αγώνας θα γίνει σε Βουλγαρία ή Μαυροβούνιο στις 8 Αυγούστου και ο επαναληπτικός στις 15 του μήνα στο στάδιο «Αλφαμέγα».

Ά Ημίχρονο:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Πάφο να ψάχνει το γρήγορο γκολ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 7ο λεπτό, όταν ο Τάνκοβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλαγιά θέση ανάγκασε τον Τορντάι σε μεγάλη επέμβαση με την μπάλα στην συνέχεια να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ακολούθως, από την εκτέλεση κόρνερ ο Ντράγκομιρ έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής με τον Τορντάι να απογειώνεται ξανά και να σώζει εντυπωσιακά.

Η Πάφος συνέχισε να πατά καλυτέρα, δημιουργώντας προϋποθέσεις. Το γκολ ήρθε στο 20ο λεπτό με πολύ ωραίο σουτ εντός περιοχής από τον Τάνκοβιτς.

Η μπάλα αρχικά πήγε από τον Ζάζα στον Ζάιρο ο οποίο μέτα από ωραία ενέργεια μοίρασε στον Ρουμάνο που με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ. Η Πάφος ωστόσο δεν έριξε ρυθμούς και συνέχισε να κρατάει μπάλα και να πιέζει την Ζάλγκιρις.

Με τους Λιθουανούς με την σειρά τους να μένουν πίσω και να περιμένουν για να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης τα δεδομένα αλλάξαν, μετά από κόκκινη κάρτα στην Ζάλγκιρις.

Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Ζάιρο έφυγε μόνος, με τον Ζαχάρι να τον σταματά αντικανονικά. Έτσι, αποβλήθηκε και το σύνολο του Καρσέδο με το αριθμητικό πλεονέκτημα προσπάθησε να σκοράρει και δεύτερο γκολ. Κάτι που δεν έγινε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Β΄ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους το σύνολο του Καρσέδο συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο. Πίεζε ψηλά την Ζαλγκίρις και έλεγζε τον ρυθμό.

Οι Λιθουανοί είχαν δοκάρι στο 57ο λεπτό, μετά από σουτ του Αντάλ, σε στιγμή που ο Ίβουσιτς ήταν εκτός εστίας.

Στο 59ο λεπτό ο Τορντάι έκανε άλλη μια μεγάλη επέμβαση σε κοντινή προβολή του Ζάζα. Οι «γαλάζιοι» συνέχισαν να ελέγχουν καιπαρά το ότι δεν είχαν άλλη μεγάλη φάση, είχαν το πάνω χέρι.

Το γκολ όμως δεν ήρθε και έτσι το 90λεπτο βρήκε τις δύο ομάδες στο 1-0.

Παράταση

Με την έναρξη της παράτασης η Πάφος είχε ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της, έφυγε στην κόντρα με τον Άντερσον ο οποίος μπαίνοντας στην περιοχή τέλειωσε την φάση με την μπάλα να περνάει εκτός.

Η Πάφος συνέχισε να κρατάει μπάλα θέλοντας να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στο 101ο λεπτό ήρθε η λύση με μαγικό ψαλιδάκι του Άντερσον.

Η Πάφος στην συνέχεια έλεγχε την αναμέτρηση και στο 118ο λεπτό  κλείδωσε την πρόκριση με γκολ του Ντράγκομιρ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ηλία.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Πάφος FC και την Ζάλγκιρις ΕΔΩ.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Λούκασεν, Γκολντάρ, Μελούσο,(97. Πηλέας) Μπρούνο, Ναμ, (62. Πελάτζιο) Πέπε,(70. Βαλακάρι) Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Ζάιρο,(113. Ηλία) Ζάζα. (62. Άντερσον)

Στον πάγκο: Θεοδούλου, Μιχαήλ, Πηλέας, Πελάτζιο, Βαλακάρι, Άντερσον, Νταλίνια, Ποντέλο, Ηλία, Εύζωνας, Κολότας

Ζάλγκιρις: Τορντάι, Μουτάχι, Ζαχάρι, Κεντίς, Μποπέσου, Βερμπίκας, Ματουλεβίσιους,(113. Μιχάλοβιτς) Καρασίμα,(113. Σέτκους) Γκολουμπίκας,(97. Φοφανά) Αντάλ,(90. Χότζιτς) Πέτκοβιτς (39. Μαζούρ)

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Αλιουκόνις, Φοφανά, Λάρσον, Χότζιτς, Μαζούρ, Σέτκους, Ματίζονακ, Μιχάλοβιτς

Διαιτητής: Stefan Ebner (Αυστρία)

Σκόρερ: 20.Τάνκοβιτς, 101. Άντερσον, 118. Ντράγκομιρ / -

Κίτρινες: - / Μουτάχι, Κεντίς

Κόκκινη: - / Ζαχ΄άρι