Πλήρωσε λάθη και αστοχία, μα ελπίζει για πρόκριση

Έχασε με 2-1 η Πάφος στη Βουλγαρία και όλα ανοιχτά στον επαναληπτικό της Λεμεσού

Την ήττα με 2-1 δέχθηκε η Πάφος στη Βουλγαρία από την ΤΣΣΚΑ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Η ομάδα της Πάφου ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, καθώς μόλις στο 10ο λεπτό προηγήθηκε με τον Τάνκοβιτς, όμως σε μία φάση αδράνειας στο 29’ δέχθηκε την ισοφάριση.

Στο δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε καλά το ματς και δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 50’ μετά από εκτέλεση πέναλτι, ενώ στη συνέχεια δεν είχε την ανάλογη καλή εμφάνιση με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο που έχασε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και δέχθηκε την ήττα με 2-1. Όμως το εν λόγω αποτέλεσμα αφήνει σημαντικές ελπίδες στην Πάφο να διεκδικήσει την πρόκριση μέσα στο στάδιο «Άλφαμέγα» στη ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα.

Στο πρώτο μέρος η Πάφος μπήκε δυνατά με σκοπό να ελέγξει το ματς, να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει για να φτάσει πρώτη στο γκολ.

Η ομάδα του Καρσέδο απείλησε δύο φορές στο 7’ και στο 9’ με τον Τάνκοβιτς να μην καταφέρνει να νικήσει τον Μαρίνοφ.

Στο 10ο λεπτό όμως το πείσμα των παικτών της Πάφου έφερε καρπούς. Μετά από γύρισμα του Ζάζα, ο Τάνκοβιτς από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Η Πάφος συνέχισε να ελέγχει το ματς και στο 15’ έχασε νέα ευκαιρία μετά από πάσα του Ζάζα από αριστερά και πάλι, σουτ του Ναμ εκτός περιοχής, έδιωξε ο Μαρίνοφ δύσκολα.

Τέσσερα λεπτά μετά στο 19’ ο Ζάιρο απείλησε από πλάγια με σουτ, όμως και πάλι ο κίπερ των Βούλγαρων δήλωσε παρών.

Και εκεί που έλεγχε το ματς η Πάφος ήρθε το γκολ για την ΤΣΣΚΑ. Σε μια φάση διαρκείας η γηπεδούχος έφερε το ματς στα ίσα. Αρχικά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά από διώξιμο του Γκολντάρ και στην συνέχεια ο Ιλιέφσκι βρέθηκε σε σημείο βολής έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή και σημείωσε το 1-1.

Στη συνέχεια η Πάφος κράτησε μπάλα και προσπάθησε να ψάξει το δεύτερο γκολ με μεγαλύτερη της ευκαιρία να σημειώνεται στις καθυστερήσεις, μετά από άστοχη έξοδο του Μαρίνοφ, όμως ο Ζάιρο που ήταν εκεί στη φάση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος δεν μπήκε καλά και με το «καλημέρα» δέχθηκε δεύτερο γκολ. Στο 48’ ο Λούκασεν ανέτρεψε τον Ιλιέφσκι εντός περιοχής, με τον ρεφ να δείχνει την άσπρη βούλα. Στο 50’ ο Τάλις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 2-1 για την ΤΣΣΚΑ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα ήταν πεσμένος με την Πάφο να μην μπορεί να απειλήσει και ιδιαίτερα την εστία του Μαρίνοφ στο δεύτερο μέρος.

Η ΤΣΣΚΑ έλεγχε το ματς και στο 72’ έφτασε στο 3ο γκολ μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως για καλή τύχη της Πάφου το γκολ ακυρώθηκε από το VAR για επιθετικό φάουλ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Πάφος ανέβασε ρυθμούς και στο 82’ έχασε μεγάλη φάση μετά από σουτ-βολίδα του Ντράγκομιρ, όμως έδιωξε ο Μαρίνοφ.

Δύο λεπτά μετά χάθηκε άλλη μεγάλη φάση για την Πάφο, μπαλιά του Πηλέα, κεφαλιά του Γκολντάρ η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

Η Πάφος άσκησε πίεση μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και έχασε με 2-1, όμως με το αποτέλεσμα αυτό μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση, εφόσον στον επαναληπτικό στην Κύπρο παρουσιάσει τον καλύτερο της εαυτό και ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Μελούσο (37' Πηλέας), Γκολντάρ, Ναμ, Λούκασεν, Πελάτζιο (58' Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Ζάζα (58' Κορέια), Μπρούνο (79' Άντερσον), Ζάιρο (79' Σούνιτς).

ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948: Μαρίνοφ, Φουρτάνοφ, Ιβάνοφ, Τσένοφ, Ράπνουιλ, Πίσκεβιτς, Ντάσκαλοφ, Καραγκαρέν (77' Μπουζόν), Τιαλίς (77' Ουμάρμπαεβ), Κιριλόφ, Ιλιέφκσι (83' Ζέκα).

Σκόρερ: 29' Ιλιέφσκι, 50' Ταλίς/10' Τάνκοβιτς