Έχασε ξανά... παραμένει ζωντανή

Η Πάφος δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα όμως θα παλέψει για την ανατροπή στη Λεμεσό

Η Πάφος ηττήθηκε από την Ζάλγκιρις με 2-1 στο Βίλνιους για τον 2ο προκριματικό γύρο του UEFA Conference League και πλέον όλα θα κριθούν στην Λεμεσό. Για την ομάδα από την Λιθουανία σκόρερ ήταν ο Αντάλ στο 17ο και 25ο λεπτό. Ενώ για την Πάφο μείωσε στο 62ο λεπτό ο Ζάιρο.

Α’ ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να θέλουν να κρατήσουν μπάλα και να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Η Πάφος σε αυτά τα λεπτά έδειχνε να πατά καλύτερα, ενώ μάλιστα στο 16’ έφθασε στην πρώτη τεράστια φάση της.

Συγκεκριμένα ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή από αριστερά όντας τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως το πλασέ του δεν κατέληξε στα δίχτυα καθώς πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Καρασίμα.

Σαν να μην έφθασε η μεγάλη χαμένη ευκαιρία, στην εξέλιξη της φάσης οι Λιθουανοί έφυγαν στην κόντρα με τον Αντάλ να κάνει κίνηση στην πλάτη της άμυνας της Πάφου, να υποδέχεται σωστά τη μπάλα, να φεύγει απέναντι στον Ίβουσιτς και να πλασάρει σωστά για να γράψει το 1-0 για την ομάδα του.

Το τέρμα λειτούργησε υπέρ των Λιθουανών καθώς από εκείνο το σημείο κι έπειτα, πατούσαν με μεγαλύτερη άνεση στον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι παίκτες της Πάφου φορτώθηκαν με άγχος.

Μάλιστα στο 25’ η Ζάλγκιρις βρήκε και δεύτερο τέρμα βάζοντας δύσκολα στην Πάφο. Μετά από λάθος στην άμυνα, ο Αντάλ και πάλι μπήκε περιοχή από δεξιά, πέρασε με εξαιρετικό τρόπο τον Γκολντάρ (έριξε τη μπάλα πάνω απ’ το κεφάλι του αμυντικού της Πάφου) και πλάσαρε ιδανικά τον Ίβουσιτς για το 2-0.

Γενικότερα η Πάφος έμοιαζε να βραχυκυκλώνεται και δεν έβρισκε τους τρόπους να βγει μπροστά. Αντίθετα οι Λιθουανοί κρατούσαν την μπάλα έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι. Κάπως έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με την Ζάλγκιρις να έχει ένα ξεκάθαρο προβάδισμα και την Πάφο να προβληματίζει.

Β΄ Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος μπήκε δυνατά ψάχνοντας την μείωση του σκορ. Παρά το δυνατό της μπάσιμο, οι Λιθουανοί κατάφεραν ως να σπάσουν το ρυθμό της ομάδας του Καρσέδο.

Παρά ταύτα στο 62’ της αναμέτρησης, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζάιρο κέρδισε την κεφαλιά η μπάλα χτύπησε σε αντίπαλο και κατέληξε στα δίχτυα της Ζάλγκιρις για το 2-1.

Η επίτευξη του τέρματος ήταν μια ανακούφιση για την ομάδα της Πάφου, καθώς μπήκε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης κι άλλαξε την ψυχολογία.

Ο Καρσέδο έδωσε εντολή στους ποδοσφαιριστές του να πιέσουν, όμως τα λεπτά κυλούσαν χωρίς την μεγάλη φάση. Στο 65’ μετά από ωραίο συνδυασμό ο Τάνκοβιτς έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή της Ζάλγκιρις, όμως δεν βρέθηκε κανείς για την σπρώξει μέσα.

Όπως σημειώσαμε η Πάφος δημιουργούσε περισσότερο όμως η τελική πάσα απουσίασε.

Στο 82’ ο Ζάιρο πάτησε περιοχή από πλάγια θέση και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Τορντάι απέκρουσε.

Ο χρόνος κυλούσε εις βάρος της Πάφου και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν κατάφερε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης.

Επί τούτου το 2-1 δίνει μεν προβάδισμα στους Λιθουανούς, ωστόσο η ομάδα του Καρσέδο έχει την ευκαιρία στην Κύπρο να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Ζάλγκιρις και την Πάφος FC ΕΔΩ.

Ζάλγκιρις: Τορντάι, Μουτάχι, Ζαχάρι, Κεντίς, Μποπέσου, Βερμπίκας, Ματουλεβίσιους, Καρασίμα,(97. Μαζούρ) Γκολουμπίκας,(88. Λάρσον) Αντάλ,(69. Χότζιτς) Φοφανά(69. Πέτκοβιτς)

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Αλιουκόνις, Πέτκοβιτς, Λάρσον, Χότζιτς, Μαζούρ, Σέτκους, Ματίζονακ, Μιχάλοβιτς

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Μελούσο,(76. Πήλεας) Γκολντάρ, Πελάτζιο,(66. Λούκασεν) Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ναμ, Τάνκοβιτς, Πέπε,(86. Νταλίνια) Βαλακάρι,(66. Ζάζα) Ζάιρο.(86. Άντερσον)

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Θεοδούλου, Εύζωνα, Ποντέλο, Λούκασεν, Πήλεας, Κολότας, Νταλίνια, Ηλία, Τζάτζα, Σίλβα

Διαιτητής: Kristoffer Hagenes (NOR)
Σκόρερ: 17., 25. Αντάλ, / 62. Ζάιρο,
Κίτρινες: Γκολουμπίκας, Τορντάι, Λάρσον, Χότζιτς / Πελάτζιο, Νταλίνια
Κόκκινες: - / -