Σόκαρε την Ομόνοια η ΕΝΠ του Κάναντι!

Ονειρικό το ντεμπούτο του Αυστριακού στον πάγκο των «βυσσινί» χάρη στην γκολάρα του Μπάρι

Μεγάλο διπλό της Ένωσης στην Λευκωσία!

Η ομάδα του Παραλιμνίου επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με εκπληκτικό γκολ του Μπάρι στο 28ο λεπτό, ενώ το «τριφύλλι» προσπάθησε και έβαλε πίεση χωρίς να ισοφαρίσει ποτέ το αξιόμαχο σύνολο του Κάναντι.

Έτσι, οι Πράσινοι έπεσαν στην 4η θέση με 12 βαθμούς, ενώ η ΕΝΠ έφτασε τους 6 και ανέβηκε στην 11η.

Το ματς:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν όρεξη για να επιτεθούν. Μάλιστα στο πρώτο δίλεπτο είχαν αμφότερες τελική με τον Μπάρι να απειλεί για τους φιλοξενούμενους και τον Γιόβετιτς να φτάνει κοντά στο γκολ για το «τριφύλλι». Η ομάδα του Παραλιμνίου πάντως προσπάθησε να βάλει πίεση και δεν κλείστηκε από νωρίς στο δικό της μισό.

Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά οργανωμένοι και δεν άφηναν ανοιχτούς χώρους στην Ομόνοια.

Στο 14ο λεπτό η Ομόνοια έφτασ εκοντά στο γκολ με τον Σίμιτς να βρίσκει το δοκάρι! Ο Γιόβετιτς πήρε μπάλα εκτός περιοχής έδωσε πιο αριστερά στον Σεμέδο και αυτός στον Σέρβο που έκανε το πλασέ με τη μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Αντεμπάγιο.

Από εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» ήταν καλύτερο και έφτανε με περισσότερες αξιώσεις στην περιοχή του αντιπάλου, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα. Το σύνολο του Νταμπράουσκας ενώ πατούσε περιοχή υστερούσε στο τελείωμα των φάσεων.

Η ΕΝΠ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό. Μετά από ώρα επιτέθηκε η ομάδα του Παραλιμνίου και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Μπάρι εκτός περιοχής βρήκε δίχτυα για το 0-1.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και πλησίασε στην ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ του Γιόβετιτς και κεφαλιά του Κουλιμπαλί, ο Αντεμπάγιο όμως και πάλι έσωσε για την ΕΝΠ. Οι γηπεδούχοι και με τη βοήθεια του κόσμου τους συνέχισαν τη προσπάθεια για να φέρουν το ματς στα ίσα με ένα τελείωμα του Ντιουνκού να περνά πάνω από τα δοκάρια στο 40ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πατούσαν περιοχή, δε μπορούσαν όμως να τελειώσουν φάσεις, έτσι η ΕΝΠ πήγε στην ανάπαυλα με το 1-0 υπέρ της.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Ομόνοια επιχείρησε να κρατήσει μπάλα και να γίνει επικίνδυνη. Ο Ατζίλι απείλησε με τακουνάκι στο 46’, ενώ σουτ του Σεμέδο στο 48’ κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, με την ΕΝΠ να προσπαθεί να διαφυλάξει το προβάδισμά της και να γίνει επικίνδυνη κυρίως στην αντεπίθεση.

Ο Γιόβετιτς έφτασε κοντά στο γκολ με σουτ εντός περιοχή στος 57’ και 60’, όμως και τις δύο φορές η μπάλα κατέληξε έξω.

Στο 63’ μια πολύ όμορφη μπαλιά του Κούσουλου στον Σίμιτς, ο Σέρβος κατέβασε και μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε στο έδαφος όμως μετά από σύγκρουση με τον Αντεμπάγιο. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι, όμως δεν υπήρχε παράβαση.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ελάντερ, έπιασε την κεφαλιά με τον Αντεμπάγιο να σώζει ξανά. Στο 68’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά μετά το γκολ με τον Μπάρι να βγαίνει στην αντεπίθεση μόνος, να μπαίνει περιοχή και να τελειώνει με δυνατό σουτ που πήγε έξω.

Στο 73’ η Ομόνοια βρήκε δίχτυα με τον Γιόβετιτς, έπειτα από ωραία συνεργασία, δεν μέτρησε όμως το γκολ για οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά μια ο Αντεμπάγιο και μια η έλλειψη συγκέντρωσης στο επιθετικό τρίτο δεν επέτρεψαν την ισοφάριση.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, έτσι η ομάδα του Παραλιμνίου έφυγε με ένα μεγάλο διπλό από τη Λευκωσία.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ντιουνκού (85' Μασούρας), Ελάντερ, Κουλιμπαλί, Σεμέδο (67' Λοϊζου), Γιόβετιτς, Ατζίλι (55' Στεπίσνκι), Μάριτς, Σίμιτς, Χαμάς, Κούσουλος (67' Εβάντρο).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Κίτσος, Εβάντρο, Στεπίνσκι, Μασούρας, Λανγκ, Παναγιώτου, Λοϊζου, Χάμπος, Εράκοβιτς, Αλιούμ.

ΕΝΠ: Αντεμπάγιο, Χριστοφή, Ιωάννου, Μιλίτσεβιτς, Κορίνους, Μπάρι (69' Σολωμού), Νταλίνια (69' Ντα Σίλβα), Κράινζ, Ανδρέου (25' Σαμπού), Γιαντσούκοβιτς, Χαραλάμπους (88' Κοτσώνης).

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Στυλιανίδης, Μαυρουδής, Σαμπού, Κοτσώνης, Χατζηλευτέρη, Σολωμού, Γεωργίου, Έντσον.

ΓΚΟΛ: -/28' Μπάρι

Κίτρινες: 90+5' Λοίζου/57' Σαμπού, 61' Μιλίτσεβιτς, 70' Σολωμού, 75' Χριστοφή, 79' Ιωάννου