Ομόνοια: Σίμιτς σαν... Μπέζους

«Αναγεννημένος» στη δεύτερη του χρονιά στους Πράσινους

Η Ομόνοια βρίσκεται στο Αζερμπαϊτζάν για τον επαναληπτικό με τη Ζίρα (29/8, 19:00) με το «τριφύλλι» να θέλει να κάνει το 7 στα τη φετινή σεζόν.

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα με νίκη κόντρα στον Εθνικό (3-0), με τον Βέλικο Σίμιτς να είναι ο κορυφαίος της αναμέτρησης.

Ο Σέρβος σε άλλο ένα ματς έτρεχε ασταμάτητα για 90 λεπτά, έπαιξε σε δύο θέσεις και έδειξε ότι φέτος έχει... αναγεννηθεί. Αρχικά πήρε θέση στο αριστερό άκρο, ενώ στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου μεταφέρθηκε στα δεξιά.

Μάλιστα στο τελευταία ματς, οι φίλοι της ομάδας φώναξαν και ρυθμικά το όνομα του. Είναι ένας από τους πιο σταθερούς παίχτες κάτω από τις οδηγίες Νταμπράουσκας και έχει ενεργό ρόλο τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Θυμίζει και κάπως την περίπτωση του Ρόμαν Μπέζους, αφού ούτε και ο Ουκρανός στην πρώτη του σεζόν έδειξε τι αξίζει, αλλά στη 2η... έλαμψε. Με αποτέλεσμα να γίνει ο σημαντικότερος παίχτης του «τριφυλλιού» και να αποθεώνεται από τους φίλους των Πρασίνων.

Το σκηνικό για τον Βέλικο Σίμιτς φέτος είναι παρόμοιο, με τον Σέρβο δύσκολα να βγαίνει από το αρχικό σχήμα, αν και αναμένεται αυτή την Πέμπτη να πάρει ανάσες.