Πεντάστερος ο ΑΠΟΕΛ στο ντεμπούτο Χιμένεθ!

Πέρασαν αέρας από το ΠΑΠ με 5-0 οι «γαλαζοκίτρινοι», έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ

Εντυπωσιακό ήταν το ντεμπούτο του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων» που επικράτησε με 0-5 της Ομόνοιας Αραδίππου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Με την καλύτερη ψυχολογία πηγαίνει στον αγώνα της Πέμπτης με αντίπαλο τη Μπόρατς Μπάνια Λούκα στο ΓΣΠ.

Α Μέρος

Με αρκετή διάθεση μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα ενώ η Ομόνοια Αραδίππου έψαξε μέσω γρήγορων αντεπιθέσεων να απειλήσει.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι έγινε στο 5ο λεπτό με τον Γκιντίγια από αριστερά να κάνει τη σέντρα και ο Ελ Αραμπί έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Στο 22ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά η ομάδα της Αραδίππου με τον Βαλβέρδε να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε σταθερά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ του αγώνα στο 33ο λεπτό με τον Τεχέρα να «κλέβει» τη μπάλα και να κάνει το σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Λόρια.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ δεν έμεινε εκεί καθώς τρία λεπτά αργότερα ευτύχησε να σκοράρει και δεύτερο γκολ με τον Εντογκαλά να δίνει ωραία κάθετη στον Ελ Αραμπί που βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια και με πλασέ σημειώσε το 0-2.

Η τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο ήταν για την Ομόνοια Αραδίππου στο 43ο λεπτό με τον Μπόργκες να κάνει ωραίο σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Έτσι λοιπόν το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο τελειώσε με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 2-0 της Ομόνοιας Αραδίππου.

Β' Μέρος

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να διαχειριστούν το προβάδισμα τους και κυκλοφόρησαν με υπομονή τη μπάλα. Στο 51ο λεπτό ο Τσεμπάκ έκανε το συρτό σουτ με τον Λόρια να απεκρούει σε κόρνερ.

Το τρίτο γκολ για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήρθε στο 56ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαρκίνιος έπιασε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με τη μπάλα να κτυπάει κάπου και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο ΑΠΟΕΛ κυκλοφόρησε με αρκετή ευκολία τη μπάλα και κατάφερε να βρει και άλλα γκολ. Στο 83ο λεπτό ο Ντράζιτς ανατράπηκε από τον  Τζερόμ στην περιοχή. Μετά από παρέμβαση του Var ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση του και έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο οποίος ευστόχησε σημειώνοντας το 0-4.

Στο 89ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν στο σκορ αλλά η κεφαλιά του Γκόμες κτύπησε στο δοκάρι. Η ομάδα της Λευκωσίας όμως δεν έμεινε εκεί καθώς σημειώσε και πέμπτο γκολ αυτή τη φορά με τον Κόρμπου να φεύγει απέναντι από τον Μέντες και με πλασέ σημειώσε το 0-5.

Έτσι λοιπόν το ΑΠΟΕΛ πήρε επιβλητικό τρίποντο απέναντι στην Ομόνοια Αραδίππου και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στον αγώνα της Πέμπτης με αντίπαλο τη Μπόρατς Μπάνια Λούκα στο ΓΣΠ.

Η εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό Live εδώ

Ομόνοια Αραδίππου: Λόρια (61′ Πεϊσότο), Θεοχάρους, Ποντικός (70′ Αβραάμ), Χαβέλκα (79′ Χριστοδούλου), Ταβάρες (61′ Σιήκκης), Τζερόμ, Βαλβέρδε (70′ Αναστασίου), Μπάντζι, Μπόργκες, Γκόμες, Σιντόνιο.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Παπαχαραλάμπους, Καλλής, Αβραάμ, Αναστασίου, Μεκκαουΐ, Φώτη, Σιήκκης, Χριστοδούλου, Δημητρίου, Τεϊσέιρα, Μορέιρα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Κιντιγιά, Πέτροβιτς, Λαΐφης, Τεχέρα, Αμπάνια, Πίτσι (79′ Μπα), Μαρκίνιος (69′ Κόρμπου), Ντονγκαλά (69′ Μάγιερ), Ελ Αραμπί (69′ Ντράζιτς).

Στον πάγκο: Περέιρα, Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Μιρ, Μάγερ, Μπα, Σούσιτς, Σατσιάς, Ντράζιτς, Κόρμπου, Πολυκάρπου, Κοσταντίνοφ.

Σκόρερ: -/33′ Τεχέρα, 36′ Ελ Αραμπί, 56′ Μαρκίνιος, 85′ Ντράζιτς πέν., 90′ Κόρμπου

Kίτρινες: Αναστασίου,Τζερόμ