Συνεχίζει αλάνθαστη με Λεσοβόι! (vid)

Έκανε το δυο στα δυο η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ έκανε το 2/2 απέναντι στην Ομόνοια Αραδίπου στο «Στάδιο Άλφαμεγα».Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Λεσοβόι (47΄) μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Μακρή. Η ΑΕΛ δυσκολεύτηκε αρκετά να φτιάξει ευκαιρίες και περιορίστηκε στις προϋποθέσεις, όμως το γκολ του Ρώσου στα αρχικά στάδια του δεύτερου μέρους ήταν αρκετό για να δώσει το πολύ σημαντικό τρίποντο για να κρατήσει την ομάδα στο άνω διάζωμα της βαθμολογίας. Η Ομόνοια στάθηκε πολύ καλά αμυντικά για ακόμα μία αγωνιστική όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και φεύγει από την Λεμεσό χωρίς κέρδος.

Α ΜΕΡΟΣ

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό.

Ωστόσο η Ομόνοια κατάφερε με την πάροδο του χρόνου να ισορροπήσει το παιχνίδι. Η ομάδα της Λάρνακας κράτησε τους «γαλαζοκίτρινους» μακριά από την περιοχή του Λόρια.

Το πρώτο 20λεπτο του αγώνα συμπληρώθηκε χωρίς κάποια μεγάλη φάση, η ΑΕΛ κινήθηκε στις προϋποθέσεις στο πρώτα στάδια του αγώνα.

Στη συνέχεια η ομάδα του Κόλμαν ανέβασε και πάλι στροφές, γυρόφερνε την μπάλα από την περιοχή της Ομόνοιας, έψαχνε να βρει τους χώρους και να σπάσει τις γραμμές των φιλοξενούμενων.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία ήρθε στο 21΄ λεπτό, όταν ο Παναγιώτου πέρασε την πάσα μέσα στην περιοχή με στόχο τον Τρισκόφκσι, ο Σκοπιανός έκανε το γύρισμα και στη συνέχεια το σουτ όμως είδε την μπάλα να περνά έξω.

Σε γενικές γραμμές στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ είχε την κατοχή δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες -προϋποθέσεις όμως δεν έγινε ιδιαιτέρα απειλητική. Προσπάθησε κυρίως από σέντρες αλλά και με μακρινά σουτ. Από την άλλη η Ομόνοια στάθηκε πολύ καλά και πάλι στα αμυντικά της καθήκοντα όπως και στην πρεμιέρα αλλά δεν απείλησε σε καμία περίπτωση.

Β ΜΕΡΟΣ

Η ΑΕΛ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους μπήκε και πάλι δυνατά στο παιχνίδι… όμως αυτή την φορά βρήκε την ουσία.

Ουσιαστικά στην πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε. Ο Μάκρης έκανε το σλάλομ κατάφερε να εισβάλει στην αντίπαλη περιοχή έκανε το γύρισμα στο σωστό σημείο και ο Λεσοβόι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια σημειώνοντας το 1-0.

Μετά το γκολ του Ρώσου η Ομόνοια προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική και ανέβασε την απόδοση της χωρίς όμως να φτάνει στην ισοφάριση. Η ΑΕΛ στάθηκε πολύ καλά πίσω και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Ο ρυθμός δεν ήταν ιδιαίτερα ψηλός και δεν είχαν σημειωθεί αξιόλογες ευκαιρίες.

Το γκολ του Ρώσου ήταν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και χάρισε μια πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα της ΑΕΛ.

To 24sports σας μετέδωσε την εξέλιξη του αγώνα εδώ.

ΑΕΛ: Μπράγκα, Φιλιώτης, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Νεοφύτου (85΄  Ιμανισιμούε) , Μάμας (85΄   Ζαχαρίου) , Μεγιάδο, Λεσοβόι (79΄   Άβραχαμ), Τοκού (66΄   Σινγκ) , Μακρής, Τρισκόφσκι (66΄   Ρομπέρτα) .

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Κονσταντίνι, Ρομπέρτα, Ζαχαρίου, Χριστοφή, Άβραχαμ, Σινγκ, Ιμανισιμούε, Γερολέμου, Χριστοδούλου, Παναγή

Ομόνοια Αραδίππου: Λόρια, Βρόντης (76΄   Χαβέλκα), Αναστασίου (57΄   Ποντικός), Ζερόμ, Σιήκκης, Δημητρίου (57΄   Αντωνίου) , Μπάντζι, Μπόργκες (76΄   Αβραάμ), Θεοχάρους, Κούτσακος (83΄  Ντε Λίμα), Σανά.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Αντωνίου, Καλλής, Ποντικός, Χαβέλκα, Αβραάμ, Μεκκαουί, Ταβάρες, Χριστοδούλου, Ντε Λίμα, Σιντόνιο, Αντρέ Τεσέιρα.

Σκόρερ: 47΄   Λεσοβόι /
Κίτρινες: 82΄  Σιγνκ, 97΄   Ζαχαρ΄΄ιου/59΄   Σανά, 95΄  Θεοχάρους