Σόκαρε τον Ολυμπιακό ο Γιαννιώτας!

Σκόραρε και υποχρέωσε τους Πειραιώτες σε εντός έδρας γκέλα

Μάγκας Λεβαδειακός, έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό μέσα στο Φάληρο. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαιναν για… περίπατο, αλλά τους βγήκε ξινός, αφού είδαν τους Βοιωτούς να τους κόβουν δύο βαθμούς στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ προηγήθηκε 2-0, χάρη σε ωραίο γκολ του Τσικίνιο με το «καλημέρα» (μέτρησε στο 4’ από χρήση VAR που έκανε τσεκ μετά από offside που δόθηκε) και το πέναλτι του Ελ Κααμπί (21’) έπειτα από χέρι του Κ. Παπαδόπουλου.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν άρδην την εικόνα τους από τα τέλη του β’ μέρους και επιβραβεύτηκαν. Ο Όζμπολτ με πέναλτι (από ανατροπή του Ζίνι από τον Ντόη) μείωσε στο 45’+1’ και ο Γιαννιώτας με κεφαλιά-ψαράκι στο 57’ «πάγωσε» το γήπεδο.
Στο μυαλό του κόουτς

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί για την ομάδα του Μεντιλίμπαρ. Αφού στην πρώτη της ουσιαστικά επίθεση κατάφερε να βρει το γκολ. Ο Κάρμο με ωραία μπαλιά βρήκε στα αριστερά τον Βέλντε που με κεφαλιά-πάσα έψαξε τον Τσικίνιο, ο οποίος έκανε ωραίο πάρσιμο της μπάλας, την οποία έσκαψε και νίκησε τον Γκροφ. Αρχικά δόθηκε offside, αλλά έπειτα από έλεγχο της φάσης το γκολ μέτρησε.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με «όπλο» την πίεση ψηλά και στο 12’ βρήκαν καλή ευκαιρία με τον Ελ Κααμπί. Ο Μασούρας σέντραρε από τα δεξιά και ο Μαροκινός έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ούγγρος γκολκίπερ έδιωξε. Στο 17’ ήταν η σειρά του Μασούρα να απειλήσει με σουτ με το αριστερό από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Ο Ολυμπιακός έκανε ακόμη πιο ισχυρό το προβάδισμά του στο 21’. Ο Τσικίνιο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Ντόη πήδηξε για κεφαλιά και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος βρήκε την μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ελ Κααμπί ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκροφ.

Ο Λεβαδειακός δεν μπορούσε να κρατήσει με τίποτα μπάλα, δείχνοντας εγκλωβισμένος στο πρέσινγκ των Πειραιωτών μέχρι να κάνει τη διπλή αλλαγή ο Παπαδόπουλος. Με την είσοδο των Ζίνι και Κάτρη (αντί των Πλέγα και Παπαδόπουλου) άλλαξε εντελώς η εικόνα των Βοιωτών. Μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό τους είχαν την πρώτη τους ευκαιρία, στέλνοντας μήνυμα στους «ερυθρόλευκους».

Στο 43’ έχασαν τεράστια ευκαιρία! Ο Γιαννιώτας έφυγε κάθετα, αλλά αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Τζολάκη. Στις καθυστερήσεις ο Λεβαδειακός βρήκε το γκολ που τον έβαλε ξανά στο κόλπο. Ο Ζίνι μπήκε από τα αριστερά, ο Ντόη τον ανέτρεψε και ο Όζμπολτ ευστόχησε στο πέναλτι, μειώνοντας σε 2-1. Συνοπτικά το πρώτο ημίχρονο χωρίστηκε σε δύο μέρη. Στα πρώτα περίπου 40 λεπτά, στα οποία κυριάρχησε ο Ολυμπιακός, έχοντας και προίκα το 2-0, ενώ δεν απειλήθηκε καθόλου και στο υπόλοιπο μέχρι την ανάπαυλα, στο οποίο ο Λεβαδειακός βελτιώθηκε και επιβραβεύτηκε με το γκολ.

Το μήνυμα ο Ολυμπιακός δεν το πήρε και ξεκίνησε το β’ μέρος όπως τελείωσε το πρώτο. Αφού δεν έβγαζε ένταση στο παιχνίδι του. Στο 54’ είχε την πρώτη του καλή στιγμή, με τον Μασούρα να σεντράρει για τον Βέλντε που δεν έφτασε για λίγο στην μπάλα. Αμέσως μετά ο Νορβηγός έκανε ωραίο ελιγμό στα όρια της περιοχής, αλλά όχι και καλό σουτ.

Ο Λεβαδειακός που είχε μεγαλύτερη πίστη πλέον στις δυνατότητές του, «πάγωσε» το Καραϊσκάκη στο 57’. Ο Πεντρόσο έκανε από τα αριστερά τη σέντρα και ο Γιαννιώτας με ωραία κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-2!

Αυτή η εξέλιξη έφερε νευρικότητα στον Ολυμπιακό που είχε επιπολαιότητα στην κυκλοφορία της μπάλας για αρκετό διάστημα.

Στο 70' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Τσοκάι να κάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Όζμπολτ που ήταν στην καρδιά της περιοχής του Ολυμπιακού, που έδιωξε πολύ δύσκολα, ενώ στη συνέχεια δόθηκε οφσάιντ στον Όζμπολτ. Ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία στο 72', όταν ο Ανδρούτσος έκανε το σουτ από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Λιάγκας έδιωξε με υπερπροσπάθεια. Ενώ, δυο λεπτά αργότερα ο Ελ Κααμπί έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Ο Λεβαδειακός είχε μεγάλη φάση στο 79'. Ο Λαμαράνα έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά παραπάτησε πριν εκτελέσει, καθώς βρέθηκε στο έδαφος.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (73'Κοστίνια), Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε (73'Ντάνι Γκαρθία), Μουζακίτης, Μασούρας (85'Γιάρεμτσουκ), Τσικίνιο (63'Κωστούλας), Βέλντε (63'Ανδρούτσος), Ελ Κααμπί.

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκροφ, Τσάπρας, Κ. Παπαδόπουλος (36'Κάτρης), Λιάγκας, Μορέιρα, Τσοκάι, Λομαράνα, Πλέγας (36' Ζίνι), Γιαννιώτας (62'Ρόμο), Πεντρόσο, Όζμπολτ (78' Βήχος).