Τέζαρε τη Λίβερπουλ μέσα στο Άνφιλντ η Νότιγχαμ! (vid)

Ήττα σοκ για τη Λίβερπουλ - Μόνη πρώτη η Μάντσεστερ Σίτι μετά το εντός έδρας 2-1 επί της Μπρέντφορντ

Η πρώτη ήττα της Λίβερπουλ επί Άρνε Σλοτ ήρθε εντός έδρας απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ! Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο επικράτησε 1-0 στο Άνφιλντ, πανηγυρίζοντας το πρώτο της διπλό επί των “reds” σε αγώνα πρωταθλήματος μετά το 1969 και τους γκρέμισε από την κορυφή.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε στο 72', όταν ο Χάντσον-Οντόι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή.

Η Λίβερπουλ, για την οποία πέρασε στο ματς στο 75' ο Κώστας Τσιμίκας, έκανε συνολικά κακή εμφάνιση και υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα-σοκ, μένοντας στο -3 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «πολίτες» επιβλήθηκαν 2-1 της Μπρέντφορντ εντός έδρας, με τον τρομερό Χάαλαντ να ανατρέπει με δύο γκολ στο 19' και στο 32' το προβάδισμα που είχαν πάρει οι «μέλισσες» με τον Γουισά στο πρώτο μόλις λεπτό του αγώνα.

Η Κρίσταλ Πάλας γλίτωσε στο τέλος την ήττα από τη Λέστερ, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με δύο τέρματα του Ματετά (47', 90+2' πέν.), με τις «αλεπούδες» να έχουν προηγηθεί στο πρώτο μέρος με Βάρντι (21') και Μαβιντιντί (46').

Παρόμοιο σκηνικό και στο ματς της Φούλαμ με τη Γουέστ Χαμ, όπου η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου, που έπαιξε βασικός, ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ινγκς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, η Ίπσουιτς κράτησε στο 0-0 την Μπράιτον εκτός έδρας.