Μεγάλο διπλό για την κυνική Ρεάλ!

Από πέναλτι και τα δύο γκολ της «βασίλισσας» - Είχε τρία δοκάρια και ένα τσουβάλι ευκαιρίες η Σοσιεδάδ

Τεράστιο διπλό για τη Ρεάλ, όσο και πολύ τυχερό. Η «βασίλισσα» πέρασε με 2-0 από τη «Reale Arena» του Σαν Σεμπαστιάν, με τη Σοσιεδάδ να έχει τρία δοκάρια και να τα βάζει με την γκίνια της. Από την άσπρη βούλα τα γκολ των Μαδριλένων που βρέθηκαν στο -1 από την Μπαρτσελόνα αλλά με ματς παραπάνω.

Στο 2ο λεπτό ο Κουρτουά έβγαλε το απ’ ευθείας φάουλ του Γκόμεθ και στο 5’ το σουτ του Εμπαπέ από δεξιά βρήκε τον Ρεμίρο σε ετοιμότητα. Στο 18’ ο Εμπαπέ έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ρεμίρο έβγαλε με τα πόδια και στο 25’ το σουτ του Σούτσιτς παραλίγο να γκρεμίσει το δοκάρι της Ρεάλ.

Στο 29ο λεπτό ο Ρεμίρο πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Ρίντιγκερ ενώ στο 35’ το πλασέ του Μπέκερ από το πέναλτι σταμάτησε κι αυτό στο δοκάρι. Στην κόντρα ο Εμπαπέ αστόχησε με διαγώνιο σουτ από αριστερά ενώ στο 39’ τα σουτ των Σούτσιτς και Κούμπο σταμάτησαν στα σώματα.

Στο 46ο λεπτό η Σοσιεδάδ είχε και 3ο δοκάρι κε τον Σούτσιτς και στο 57’ η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι από το πουθενά σε χέρι του Γκόμεθ και ο Βινίσιους έγραψε το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Στο 69’ ο Κουρτουά έσωσε μετά από κεφαλιά του Αγκέρ και στο 73’ ο Βινίσιους κέρδισε πέναλτι από τον Αραμπούρου και ο Εμπαπέ το εκτέλεσε σωστά για το 0-2. Στο 90+4' ο Ρεμίρο έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτάρα του Μόντριτς.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Αγκέρ (75’ Πατσέκο), Λόπεθ (78’ Αϊχέν Μουνιόθ), Θουμπελδία, Αραμπούρου, Σούτσιτς (76’ Τουριέντες), Θουμπιμένδι, Κούμπο, Γκόμεθ, Μπέκερ (61’ Όσκαρσον), Σαντίκ (61΄Μπαρενετσέα)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Μεντί, Μόντριτς, Βαλβέρδε, Μπραΐμ Ντίαθ (24’ Ροδρίγο), Γκιουλέρ (77’ Βάθκεθ), Βινίσιους, Εμπαπέ (90' Έντρικ).