Επιβλητική Γιουνάιτεντ κόντρα στη Σαουθάμπτον (vid)

Πέρασε από το «St. Mary’s» με καρέ πρωταγωνιστών που ήθελαν να κλείσουν στόματα

Πρώτη εκτός έδρας νίκη της Γιουνάιτεντ η οποία πέρασε με 3-0 από την έδρα της Σαουθάμπτον. Πολύ κακή για 33’ η Γιουνάιτεντ η οποία ξύπνησε από το χαμένο πέναλτι των γηπεδούχων. Πρώτο γκολ για τον Ντε Λιχτ επί αγγλικού εδάφους. Σκόραρε 189 μέρες μετά και από το παιχνίδι με την Έβερτον τον Μάρτιο, ο Μάρκους Ράσφορντ. Το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις ο Γκαρνάτσο.

Στο 7ο λεπτό πολύ όμορφη ενέργεια από τον Ντίμπλινγκ, ο οποίος έφτασε άνετα μέχρι την περιοχή της Γιουνάιτεντ, πλάσαρε στην απέναντι γωνία του Ονάνα αλλά ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ έδιωξε εντυπωσιακά. Η Γιουνάιτεντ στο 15’ είχε την πρώτη της στιγμή με τον Ζίρκζεϊ από κοντά να μην μπορεί να σκοράρει και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Τεν Χαγκ. Στο 28ο λεπτό έπειτα ο κόρνερ ο Ουγκοτσούκου πήδηξε μόνος του για την κεφαλιά στέλνοντας άουτ την μπάλα.

Στο 33’ ο Νταλό ανέτρεψε τον Ντίμπλινγκ, με τον διαιτητή να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άρτσερ αλλά ο Ονάνα απέκρουσε τόσο σε πρώτο χρόνο όσο και σε δεύτερο στην κεφαλιά του Άγγλου. Δύο λεπτά αργότερα σουτ του Ζίρκζεϊ η μπάλα πέρασε κόρνερ μετά από επέμβαση του Ράμσντεϊλ. Από την εκτέλεση ο Ντε Λιχτ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ επί αγγλικού εδάφους.

Στο 40’ ο Ράσφορντ νικήθηκε από τον Ράμστνεϊλ σε τετ α τετ ωστόσο ένα λεπτό μετά ο Άγγλος με πολύ ωραίο πλασέ νίκησε τον συμπατριώτη κάνοντας το 2-0 για τους «κόκκινους διαβόλους».

Στο 48’ ο Μαζράουι πάτησε περιοχή αλλά νικήθηκε από τον Ράμστνεϊλ. Δύο λεπτά αργότερα όμορφη κίνηση του Ράσφορντ ο οποίος σούταρε προς την εστία, με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει κόρνερ.

Στο 60’ μακρινό σουτ του Ράσφορντ, ο Ράμστντεϊλ δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ. Στο 79’ ο Στίφενς έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Γκαρνάτσο με αποτέλεσμα ο διαιτητής να αποβάλει τον κεντρικό αμυντικό της Σαουθάμπτον. Στο 90+1’ ο Ζίρκζεϊ βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Χάργουντ – Μπέλις έβαλε σωτήρια το πόδι του και δεν άφησε τον Ολλανδό να χρισθεί σκόρερ. Στο 90+6’ από γύρισμα του Νταλό ο Γκαρνάτσο έγραψε το 3-0 για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Σαουθάμπτον: Ράμστνεϊλ, Σουγκουβάρα, Μπέντναρεκ, Στίφενς, Ντίμπλινγκ (63’ Φρέιζερ), Φερνάντες (81’ Χάργουντ-Μπέλις), Ντάουνς, Ουγκοτσούκου (63’ Λαλάνα), Γουόκερ Πίτερς, Μπρέρετον Ντίαζ (63’ Κορνέ), Άρτσερ (63’ Στιούαρτ)

Μάντσεστερ Γιουν.: Ονάνα, Μαζράουι (73’ Μαγκουάιρ), Ντε Λιχτ (87’ Κασεμίρο), Μαρτίνεζ (77’ Έβανς), Νταλότ, Έρικσεν (73’ Ουγκάρτε), Μέινου, Ντιαλό, Ράσφορντ (73’ Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ζίρκζεϊ

Πηγή: aek365.org