Davis Cup: Τζόκοβιτς και Μετζέντοβιτς «καθάρισαν» τη δουλειά κόντρα στην Ελλάδα

Πέτρος Τσιτσιπάς και Αριστοτέλης Θάνος ηττήθηκαν με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 6-3)

Οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Αριστοτέλης Θάνος πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους κόντρα στους σαφώς ανώτερους, Νόβακ Τζόκοβιτς και Χαμάντ Μετζέντοβιτς, γνωρίζοντας ωστόσο την ήττα με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 6-3) μετά από 2 ώρες και 13 λεπτά αγώνα στο διπλό Ανδρών στο Davis Cup.

Κατά διαστήματα, η ελληνική ομάδα κοίταξε στα μάτια το σερβικό δίδυμο, δείχνοντας πολύ καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο. Ωστόσο, η ανωτερότητα των αντιπάλων και η παρουσία του θρύλου «Νόλε», ήταν αρκετή για να χαρίσει στη Σερβία τη νίκη, η οποία και έκανε το 3-0 επί της Ελλάδας, εξασφαλίζοντας έτσι τη συμμετοχή της στα προκριματικά του World Group I της διοργάνωσης.

Από την άλλη, η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί στα πλέι-οφ του World Group I τον ερχόμενο Φεβρουάριο.

Πηγή: sport-fm.gr