![](https://www.kathimerini.com.cy/assets/modules/wnp/articles/202306/484857/images/b_b_kritou_terra.jpg)
Kathimerini.com.cy
Σε αναμονή της απόφασης για να ψηφιστεί ο Αντιπρόεδρος του Κοινοτικού Συμβουλίου Κρήτου Τέρρας μετά και την εκλογή του νέου τριμελούς Κοινοτικού Συμβουλίου μίλησε στην εκπομπή «ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ» η Έπαρχος Πάφου Μαίρη Λάμπρου.
Η κα Λάμπρου ανέφερε ότι πλέον με την εκλογή των νέων μελών θεωρείται ότι υπάρχει απαρτία στο Κοινοτικό Συμβούλιο, ενώ παράλληλα ξεκαθάρισε πως η διαδικασία εκλογής Κοινοτάρχη δεν θα προχωρήσει, λόγω του ότι βρισκόμαστε στον τελευταίο χρόνο πριν τις τοπικές εκλογές του Ιουνίου 2024.
Η Έπαρχος πρόσθεσε ότι σε σύσκεψη που είχαν με τα νέα μέλη του Κοινοτικού Συμβουλίου, έγινε καθοδήγηση και τους ζητήθηκε να ψηφίσουν μεταξύ τους τον νέο Αντιπρόεδρο, ο οποίος θα εκτελεί τα χρέη του Κοινοτάρχη.