Φουριόζα απ’ την Ευρώπη… και πρεμιέρα με το δεξί!

Ιδανική αρχή στο νέο πρωτάθλημα για την Ομόνοια, που κέρδισε στο ΓΣΠ τον Εθνικό (3-0)

Έκανε το καθήκον της η Ομόνοια!

Το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στον μαχητικό Εθνικό στο ΓΣΠ, ξεκινώντας έτσι με το... δεξί τις υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα.

Το σκορ για την ομάδα της πρωτεύουσας άνοιξε ο Χαραλάμπους στο 32ο λεπτό, ενώ ο Αλιούμ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 77’ πριν βάλει το... κερασάκι στην τούρτα στο 86'.

Ο Εθνικός έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 60’, όταν είχε δοκάρι με τη μπάλα για λίγα εκατοστά να μη περνά τη γραμμή στην ίδια φάση. Δοκάρι είχε και ο Βέλικο Σίμιτς στο 84', με τον Σέρβο να πραγματοποιεί ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση για το «τριφύλλι».

Πλέον το πρόγραμμα για τους Πράσινους έχει Αζερμπαϊτζάν, αφού την Πέμπτη θα αντιμετωπίσουν τη Ζίρα για τον επαναληπτικό των πλεο-οφ εκεί όπου επίσης αναμένεται βαρύ... ροτέισιον.

Το ματς:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομόνοια να πιέζει, θέλοντας να μπει από νωρίς μπροστά στο σκορ. Το σύνολο του Νταμπράουσκας κρατούσε περισσότερο μπάλα, με πολλές πάσες, ενώ ο Εθνικός περίμενε για να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Ακολούθως ο Εθνικός ανέβηκε, στο 8ο λεπτό ο Ντε Ιριόντο δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής για την ομάδα της Άχνας, χωρίς να βρει όμως στόχο. Στο 11’ είχε επίσης άλλη μια καλή φάση με τον Μπρενό, να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το πλασέ το οποίο κατέληξε στον Φαμπιάνο.

Η πρώτη καλή στιγμή της Ομόνοιας ήρθε στο 12ο λεπτό, μετά από σέντρα του Μασούρα και σουτ του Σίμιτς που έσωσε ο Ολιβέιρα. Στο 17’ απείλησε ξανά με τον Παναγιώτου να συνδέεται με τη μπάλα μετά την εκτέλεση φάουλ του Ατζίλι, δεν βρήκε στόχο όμως ο Κύπριος μπακ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε για αρκετά λεπτά, με την Ομόνοια να προσπαθεί να κρατά μπάλα και τον Εθνικό να γίνεται επικίνδυνος με αντεπιθέσεις. Μάλιστα η προσφυγική ομάδα είχε άλλες δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 27’ και 29’ με τον Γκονζάλεζ να φτάνει κοντά στο γκολ. Στο 30΄ο Μπρένο έφτασε κοντά στο γκολ, ο επιθετικός του Εθνικού έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα έξω.

Έτσι η μπάλα... τιμώρησε τον Εθνικό, αφού στο 32’ η Ομόνοια έκανε το 1-0 με τον Χαραλάμπους! Ο Κύπριος μέσος έκλεψε, προχώρησε και έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Ακολούθως, το «τριφύλλι» ανέβασε ξανά ρυθμό και κρατούσε περισσότερο μπάλα, ο Εθνικός όμως παρέμενε επικίνδυνος στη κόντρα χωρίς να τελειώνει σωστά τις φάσεις.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του «τριφυλλιού».

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δέυτερου μέρους δεν άλλαξε το σκηνικό, με τον Εθνικό να διεκδικεί την ισοφάριση.

Ο Μπρένο απείλησε ξανά στο 53’ με δυνατό σουτ εντός περιοχής που ακτέληξε έξω. Η Ομόνοια είχε την πρώτη της τελική στο β’ μέρος στο 55’ με τον Εράκοβιτς, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Χαραλάμπους που αντιμετώπισε πρόβλημα.

Στο 59’ ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Μετά από σουτ του Μπονέτο, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στην γραμμή. Υπήρξε έλεγχος και από το VAR για το αν πέρασε τη γραμμή, που υπέδειξε ότι δεν υπήρχε γκολ.

Ακολύθως είδαμε ένα ισορροπημένο ματς στο επόμενο δεκάλεπτο, με παιχνίδι κέντρου χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Ο Βάλντας Νταμπράουσκας πραγματοποίησε αλλαγές για να κάνει πιο γρήγορη και επικίνφυνη την ομάδα του.

Κάτι που απέδωσε, αφού στο 77’ έγινε το 2-0 για την Ομόνοια με Αλιούμ! Ο Σίμιτς έκανε την κάθετη στον Κακουλλής που γύρισε στον Καμερουνέζο, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Έγινε έλεγχος για οφσάιντ και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο 84’ ο Βέλικο Σίμιτς έφτασε κοντά στο γκολ, μετά από σλάλομ στην περιοχή έκανε το τελείωμα και είδε την προσπάθεια του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 3-0 έγινε ένα λεπτό μετά (86') με τον Αλιούμ να βρίσκει ξανά δίχτυα μετά από κλέψιμο και ωραία κίνηση κόντρα στον Φλόρες.

Ακολούθως, το «τριφύλλι» έλεγχε τον ρυθμό και κατάφερε έστω και με δύσκολο τρόπο να ξεκινήσει με τρίποντο το νέο πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χελάντερ, Κουλιμπαλί (88' Λανγκ), Ατζίλι, Στεπίνσκι (73' Κακουλλής), Μασούρας, Μάριτς, Σίμιτς (73' Αλιούμ), Παναγιώτου (46' Χαμάς), Κούσουλος, Χαραλάμπους (52' Εράκοβιτς).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ντιουνκού, Κίτσος, Σεμέδο, Κακουλλής, Λανγκ, Χαμάς, Μουσιαλόφσκι, Ανδρέου, Εράκοβιτς, Αλιούμ.

Εθνικός: Ολιβέιρα, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπονέτο (80' Αντερέγκεν), Παναγιώτου, Γκονζάλεζ (66' Πεχλιβάνης), Ιωάννου, Στυλιανού, Μπαχανάκ, Οφόρι, Μπρένο (90+5' Μιλιντσεάνου).

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Παπαστυλιανού, Σουλής, Πεχλιβάνης, Εγκωμίτης, Ντουμπόφ, Μιλιντσεάνου, Βενιζέλου, Αντερέγκεν, Περδίος, Αγγελόπουλος.

ΓΚΟΛ: 32' Χαραλάμπους, 77',86' Αλιούμ/-

Κίτρινες: 65' Μασούρας/17' Οφόρι, 53' Γκονζάλεζ