Μας κέρδισε στα... σβηστά το Κόσοβο

Άλλη μια απογοητευτική εμφάνιση και εντός έδρας ήττα (4-0) για την Εθνική μας

Η Κύπρος ηττήθηκε με συνολικό σκορ 0-4 σε εντός έδρας αγώνα από την εθνική ομάδα του Κοσόβου και έμεινε στους 3 βαθμούς στον Β όμιλο της 3ης κατηγορίας του Nations League. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων και γνώρισε την συντριβή από την ταλαντούχα ομάδα των φιλοξενούμενων. Η εθνική μας ομάδα μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στη Λιθουανία, απόψε προβλημάτισε με την παρουσία της κυρίως στο δεύτερο μέρος και καλείται να βελτιωθεί άμεσα σε όλες τις γραμμές του γηπέδου ενόψει της συνέχειας.

Α Μέρος

Η Κύπρος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με σκοπό να διεκδικήσει βαθμολογικό κέρδος απέναντι στο ποιοτικό σύνολο που κατέχει στην φαρέτρα της η Εθνική ομάδα του Κοσόβου.

Στα αρχικά στάδια του πρώτου μέρους ο Μαλεκκίδης έκανε μια σόλο προσπάθεια βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και κέρδισε το κόρνερ. Μετά την εκτέλεση κόρνερ ο Καρώ έστειλε το πρώτο απειλητικό μήνυμα στο Κόσοβο, ο Κύπριος αμυντικός κέρδισε τους πάντες στην εναέρια μονομαχία έκανε την κεφαλιά και είδε την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Μπεκάι.

Στο 7ο λεπτό και ουσιαστικά στην πρώτη ολοκληρωμένη προσπάθεια από πλευράς των φιλοξενούμενων ο Γκόκιτς έκανε ένα πολύ κακό μαρκάρισμα στον Ρουντάνι μέσα στην περιοχή και ο άρχοντας της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μουρίκι ανέλαβε την εκτέλεση από τα 11 βήματα και νίκησε τον Μολ βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Το Κόσοβο συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το 2ο γκολ και κάπου στα μισά του πρώτου μέρους το βρήκε (20΄). Ο Ρουντάνι έκανε την σέντρα με στόχο τον Μουρίκι μέσα στη ψυχή της περιοχής και σχεδόν αμαρκάριστος διπλασίασε τα τέρματα του και της ομάδας του. Ο επιθετικός της Μαγίορκα φημίζεται για το πόσο σπουδαίος κεφαλοσφαιριστ΄ης είναι.

Η Κύπρος με υψηλό pressing προσπάθησε να γίνει απειλητική. Το Κόσοβο έδειξε να αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα στην αμυντική γραμμή και οι ποδοσφαιριστές μας προσπάθησαν να τα εκμεταλλευτούν. Φανερό παράδειγμα όταν ο Πίττας έβαλε πίεση στον τερματοφύλακα του Κόσοβου και έγινε κάτοχος της μπάλας από πλάγια θέση έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια έκανε το σουτ και είδε την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Μεσοεπιθετικά η Κύπρος ανέβασε απόδοση σε σχέση μετά προηγούμενα παιχνίδια και δημιούργησε κάποιες σοβαρές προϋποθέσεις.

Το Κόσοβο λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους έφτασε κοντά στο 0-3. Ο Κρασνίκι βρέθηκε σε τετα-τετ με τον Μολ, έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας του είπε όχι.

Β Μέρος

Στο Β ημίχρονο η Κύπρος άργησε πολύ να περάσει στον αγωνιστικό χώρο και οι ποδοσφαιριστές του Κοσόβου δεν την άφησαν ατιμώρητη. Μόλις στο 48ο λεπτό το συγκρότημα του Φόντα έφτασε και σε 3ο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν πολύ ωραία την μπάλα με τους ποδοσφαιριστές μας να μην μπορούν να ανακτήσουν την κατοχή και ο Ραχμάνι σε κοντινή απόσταση έκανε το tap-in σκοράροντας ένα εύκολο τέρμα.

Η Κύπρος φάνηκε πολύ επηρεασμένη από το τρίτο γκολ στα αρχικά στάδια του πρώτου μέρους και το Κόσοβο κυριαρχούσε στο χορτάρι φτάνοντας και σε τέταρτο τέρμα στο 54ο λεπτό. Ο Ντελόβα πάτησε σχετικά εύκολα την περιοχή του Μολ και με ένα υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια του αγώνα η Κύπρος ανέβασε στροφές και κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο. Στο 66ο λεπτό έφτασε πάρα πολύ κοντά στην μείωση του σκορ. Ο Κάστανος μετά από μια ωραία ενέργεια, πάτησε περιοχή,  έκανε το γύρισμα με στόχο τον Πίττα, ο Κύπριος επιθετικός έκανε την προβολή από κοντινή απόσταση και είδε την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Ωστόσο την μεγαλύτερη ευκαιρία και στο Β ημίχρονο την σημείωσε το Κόσοβο. Λίγο πριν το τελικό σφύριγμα (78΄  ) ο ποδοσφαιριστής του Αμβούργου, Σαχίτι έφτασε πολύ κοντά στο 0-5. Ο επιθετικός έκανε διαδοχικές προσποιήσεις, στη συνέχεια το σουτ και είδε την προσπάθεια του να σταματάει στο δοκάρι.

To 24sports σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Κύπρο και Κόσοβο ΕΔΩ.

Κύπρος: Μολ, Καρώ, Γκόγκιτς, Κυπριανού (46΄   Λαΐφης), Φιλιώτης (46΄  Ανδρέου), Αρτυματάς, Κάστανος, Μαλεκκίδης (58΄   Κορέια), Ιωάννου (71΄   Σπόλιαριτς) , Τζιωνής (65΄   Λοΐζου), Πίττας

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μιχαήλ, Κορέια, Κατσαντώνης, Λοΐζου, Κακουλλής, Χρυσοστόμου, Σπόλιαριτς, Ανδρέου, Παναγιώτου, Λαΐφης, Ηλία

Κόσοβο: Μπεκάι, Ραχμανί, Χαντεργκλονάι, Αλίτι (46΄  Ντελλόβα), Ρουντάνι, Ρεχμπεκάι (70΄   Κρασνίγκι), Εμερλάχου (87΄   Μπουτζουπί), Μπερίσα, Ρχίσα (70΄   Σαχίτι) , Μουρίκι (46΄  Ραχμάνι), Κρασνίκι

Στον πάγκο: Ασλλάνι, Αβντίλι, Μπουτζουπί, Ντελλόβα, Κρασνίγκι, Μαλοκού, Παγκαράντα, Ραχμάνι, Σαχίτι, Σελμάνι

Διατητής: Sebastian Gishamer (AUT)

VAR: Alan Kijas (AUT)

Σκόρερ: / 8΄  Μουρίκι (πεν), 20΄   Μουρίκι, 48΄  Ραχμάνι, 54΄   Ντελόβα

Κίτρινες: 36΄   Τζιωνής, 61΄   Πίττας / 43΄  Αλίτι