Εκτροχίασε την Ομόνοια ο Κβιλιτάια

Με δυο γκολ του Γεωργιανού ο Άρης πήρε το τρίποντο και ανέβηκε στη 2η θέση

Πήρε το ντέρμπι στη Λεμεσό ο Άρης, ο οποίος επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας στο στάδιο «Αλφαμέγα» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά τις δύο ισοπαλίες που έφερε με Απόλλωνα και Πάφο. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη σε ντέρμπι για φέτος για την ομάδα του Σπιλέφσκι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν ο Γκιόργκι Κβιλιτάια, ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του στο 25ο λεπτό και στο 54ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Στην γενική εικόνα του αγώνα ο Άρης ήταν η ομάδα που είχε την ουσία στο γήπεδο και το καθαρό μυαλό για να σκοράρει. Από την άλλη η Ομόνοια είχε τις ευκαιρίες της, όμως απουσίασε η συγκέντρωση απέναντι στο αντίπαλο τέρμα και έτσι δεν κατάφερε να πάρει κέρδος από την αναμέτρηση.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης ανέβηκε στους 14 βαθμούς στην 2η θέση, η Ομόνοια έμεινε στους 12 βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα 20 λεπτά το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα για να φτάσει κάποια πρώτη στο γκολ.

Ο Άρης στο 5’ απείλησε πρώτος με σουτ του Γκομίς, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Δέκα λεπτά μετά απείλησε και η Ομόνοια με την κεφαλιά του Σίμιτς να πηγαίνει στα χέρια του Βάνα Άλβες στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 19’ οι «πράσινοι» έχασαν τεράστια φάση για να προηγηθούν, καθώς έγινε λανθασμένο γύρισμα στον Βανά, ο Κακουλλής πήρε την μπάλα όμως απέναντι από τον κίπερ του Άρη έχασε τον βηματισμό του και την μπάλα.

Ένα λεπτό μετά απείλησε ο Άρης με τον Μπέγκντσον εντός περιοχής να κάνει το σουτ η μπάλα έξω.

Στο 21’ έχασε τεράστια φάση η Ομόνοια μπαλιά του Σίμιτς από δεξιά, ο Κακουλλής στα δύο μέτρα έκανε το πλασέ, έπεσε ο Βανά και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Άρης απάντησε στην μεγάλη φάση της Ομόνοιας και μάλιστα κατάφερε να σκοράρει. Στο 24’ ο Μαγιαμπέλα έκανε την μπαλιά από τα δεξιά, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι περίπου και νίκησε τον Φαμπιάνο για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια η Ομόνοια επηρεάστηκε από το γκολ του Άρη, καθώς δεν κατάφερε εύκολα να κρατήσει μπάλα και να βγάλει αντίδραση, αντί αυτού η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-0.

Στο 37’ ο Γκομίς έκανε το σουτ εντός περιοχής η μπάλα χτύπησε στον Κούσουλο και έφυγε κόρνερ, όμως το VAR κάλεσε τον ρεφ Χριστοφόρου να δει τη φάση στο μόνιτορ, είδε πως η μπάλα χτύπησε στο χέρι του παίκτη της Ομόνοιας και έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαγιαμπέλα, όμως ο Φαμπιάνο έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και έπιασε το πέναλτι.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια μπήκε δυνατά και στο 48’ απείλησε μετά από κόρνερ, ο Παναγιώτου έκανε το κοντινό πλασέ ,στα χέρια του Βανά η μπάλα.

Και εκεί που οι «πράσινοι» έδειχναν να πατούν καλύτερα στο 51’ ήρθε πέναλτι για τον Άρη μετά από παρέμβαση και πάλι του VAR για παράβαση του Παναγιώτου στον Μπέγκντσον. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κβιλιτάια και στο 54’ έκανε το 2-0 για τον Άρη.

Από εκεί και πέρα ο Άρης έλεγξε πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού, καταφέρνοντας να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό τις επιθέσεις της Ομόνοιας, με τους «πράσινους» να μην καταφέρνουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Βάνα, πέραν από κάποια μακρινά σουτ που δεν είχαν στόχο.

Στο 72’ ο Άρης έχασε τεράστια φάση για να φτάσει στο 3-0 καθώς ο Νίκολιτς πήρε έτοιμο τέρμα από τον Μοντνόρ, όμως από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω σε κενή εστία μετά από γύρισμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κρατούσε μπάλα η Ομόνοια, όμως δεν κατάφερε να φτιάξει την μεγάλη φάση για να μειώσει στο σκορ.

Στο 88ο λεπτό σημειώθηκε αρνητική εξέλιξη για τον Άρη καθώς έκανε δυνατό φάουλ ο Γιαγκό στον Λοΐζου και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα, αφήνοντας με δέκα την ομάδα του.

Η Ομόνοια απείλησε στις καθυστερήσεις με δύο φάσεις με τον Κούσουλο, όμως δεν κατάφερε να μειώσει στο σκορ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και ο Άρης πέτυχε μία μεγάλη νίκη, ανεβαίνοντας στην 2η θέση με 14 βαθμούς.

Εντεκάδες:

Άρης: Βανά, Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον (61' Μοντνόρ), Κβιλιτάια (75' Ουρόσεβιτς), Γκομίς (67'Μάτισικ), Γκόλντσον, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (61' Νίκολιτς), Στρούσκι (61' Σεμέδο), Σαρφό.

Στον πάγκο οι Σωφρονίου, Ζάντρο, Μουσούντα, Σανέ, Σάβο, Θεοχάρους, Κορέια.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ντιουνκού, Κουλιμπαλί, Κακουλλής (46' Γιόβετιτς), Μάριτς, Σίμιτς (78' Εράκοβιτς), Χαμάς (78' Μασούρας), Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους (46' Λοΐζου), Αλιούμ (66'Ατζίλι)

Στον πάγκο οι Ουζόχο, Κυριακίδης, Κίτσος, Ελάντερ, Εβάντρο, Λανγκ, Νεοφύτου.

Σκόρερ: 25', 54' Κβιλιτάια/

Αποβολές: 88' Γιαγκό/

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
VAR: Αθανασίου Κυριάκος