Σφαλιάρα ξανά κι αντίο Ευρώπη

Πρόωρα και άδοξα έλαβε τέλος το ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ

Ακόμη μία σφαλιάρα για την ΑΕΚ, η οποία δέχθηκε την ήττα με 2-0 και στον επαναληπτικό με την Πάξι στην «Αρένα» και σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα στην Ουγγαρία αποκλείστηκε πρόωρα στον 2ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Η ομάδα της Λάρνακας πλήρωσε ξανά την αδράνεια της και τα προσωπικά της λάθη, καθώς στο πρώτο γκολ στο 20’ φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας Αλομέροβιτς, ο οποίος δέχθηκε γκολ από πλάγια θέση με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο δεύτερο γκολ στο 40’ η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ δεν λειτούργησε καθόλου σωστά.

Οι Λαρνακείς φώναξαν για ένα πέναλτι στο 34ο λεπτό, που όπως φάνηκε στις επαναληπτικές προβολές υπήρχε παράβαση, όμως και πάλι αυτό δεν αλλάζει την εικόνα του αγώνα. Στο δεύτερο μέρος υπήρξε προσπάθεια, όμως η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι και έτσι το ματς έληξε στο 2-0 υπέρ της Πάξι, η οποία πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με σκοπό να κρατήσει μπάλα, να επιβληθεί και να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ για να κυνηγήσει όποιες ελπίδες είχε για την πρόκριση.

Την πρώτη μεγάλη φάση τη βρήκε η ομάδα του Χουάν Φεράντο. Στο 7ο λεπτό ο Γκάμα εντός περιοχής μετά από μπαλιά του Φαράζ, έκανε το πλασέ η μπάλα έξω.

Η Πάξι στο 14’ μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, απείλησε με πλασέ ο Τοθ, μάζεψε ο Αλομέροβιτς.

Και εκεί που φαινόταν πως η ομάδα της Λάρνακας έλεγχε το ματς, ήρθε το γκολ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ για την Πάξι με τον Χάραζτι, ο οποίος νίκησε τον Αλομέροβιτς που έφερε ευθύνη στο γκολ.

Μετά το τέρμα η ΑΕΚ προσπάθησε και στο 34’ είχε πέναλτι σύμφωνα με τα επαναληπτικά ριπλέι. Ο Καμπρέρα πήγε να παίξει μπάλα και ο παίκτης της Πάξι, ο Λένσερ βρήκε το πόδι του, όμως ο ρεφ δεν σφύριξε κάτι με τους παίκτες του Φεράντο να διαμαρτύρονται έντονα.

Εφτά λεπτά μετά η Πάξι στο 41’ κατάφερε να κάνει το 2-0, με τον Παπ, ο οποίος μπήκε εντός περιοχής και νίκησε τον Αλομέροβιτς με πλασέ στην κλειστή γωνία.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 2-0 υπέρ της Πάξι.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα, με σκοπό να κάνει ότι μπορεί για να αλλάξει την αγωνιστική εικόνα και το αποτέλεσμα.

Στο 52’ χάθηκε διπλή μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, πρώτα ο Γκάμα το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, μετέπειτα σουτ του Φαράζ, μάζεψε ο Σζαπάνος.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε, καθώς οι παίκτες της ΑΕΚ ξεκίνησαν να πιστεύουν πως η πρόκριση είχε κριθεί, μιας και από το σκορ του αγώνα δεν υπήρχαν ελπίδες.

Από την άλλη η Πάξι κατάφερε να ελέγξει το 2-0 υπέρ της και να περιορίσει την ΑΕΚ σε σημαντικό βαθμό.

Στο 76’ η ΑΕΚ απείλησε με ατομική προσπάθεια του Ναούμ από πλάγια, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως έδιωξε ο κίπερ.

Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ήταν τυπικά και έτσι το ματς ολοκληρώθηκε στο 2-0 υπέρ της Πάξι με την ΑΕΚ να αποχαιρετά την Ευρώπη πρόωρα και με δεύτερη συνεχόμενη σφαλιάρα.

Ενδεκάδες

ΑΕΚ: Αλομέροβιτς, Σάντσες (46' Μιλίσεβιτς), Εκπολό, Ρομπέρζ, Γκαρθία, Ροντέν (58' Ναούμ), Σουάρεθ, Φαράζ, Γκάμα (77' Δημητρίου), Ντίμερς, Καμπρέρα (58' Σολ).

Στον πάγκο οι Τούμπας, Παρασκευά, Σάντος, Ενρίκες, Ανδρέου, Καψής, Πετούσης, Βασιλείου.

Πάκσι: Szappanos, Szabo, Lenzser, Vas, Otvos, Osvath (80' Kovács), Papp (74' Balogh), Vecsei, Windecker (80' Silye), Haraszti (58' Böde), Toth (58' Β. Szabó).