Τραγωδία στην Ουγγαρία

Σόκαρε την ΑΕΚ η Πάξι με τριάρα – Εξαιρετικά δύσκολο το έργο της ομάδας του Φεράντο στη ρεβάνς

Εφιαλτικό βράδυ της ΑΕΚ στην Ουγγαρία καθώς έχασε με 3-0 από την Παξ. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν κατώτερη των περιστάσων και δέχθηκε βαριά ήττα που πλέον κάνει το έργο της για πρόκριση στην επόμενη φάση πολύ δύσκολο.

Α' Μέρος
Χωρίς αρκετές φάσεις το πρώτο ημίχρονο στο Παξ με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αναπτυχθεί σωστά και να γίνει απειλητική.

Στην πρώτη φάση του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 17ο λεπτό η Πάξι κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χαράτζι πήρε τη μπάλα στη περιοχή και με δυνατό σουτ από πλάγια δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Αλομέροβιτς και έτσι σημείωσε το 1-0.

Η ομάδα της Λάρνακας δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα επόμενα λεπτά με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο. Η πρώτη απειλή από πλευράς ΑΕΚ σημειώθηκε στο 28ο λεπτό με τον Ντίμερς να κάνει δυνατό συρτό σουτ αλλά ο Σαπάνος απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Η Πάξι λίγο έλειψε να σημειώσει και δεύτερο γκολ δύο λεπτά πριν το τέλος της ανάπαυλας αλλά ο Μιλίτσεβιτς έβαλε σωτήρια το πόδι του στο σουτ του Σαμπό.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Πάξι να προηγείται με 1-0 της ΑΕΚ.

Β Μέρος

Η ΑΕΚ ούτε στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να βρει τους χώρους για να απειλήσει. Στο 56ο λεπτό ο Σολ έπιασε τη κεφαλιά αλλά δεν απείλησε τον Σαπάνο που μάζεψε σταθερά.

Δεν έφτανε η κακή απόδοση της ομάδας η Πάξι κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο γκολ και να δυσκολέψει περισσότερο τα πράγματα. Στο 61ο λεπτό μετά από λάθος που έγινε στο κέντρο της ΑΕΚ ο Τοτ πήρε τη μπάλα και βρέθηκε απένατι από τον Αλομέροβιτς και με σουτ σημειώσε το 2-0.

Η κακή βραδιά φάνηκε από την αρχή της αναμέτρησης με την ΑΕΚ να δέχεται και τρίτο γκολ. Στο 74ο λεπτό οι Ούγγροι εκτέλεσαν το κόρνερ με τη μπάλα να φτάνει στον Ότβος που με δυνατό σουτ σημειώσε το 3-0.

Οι Λαρνακείς έχασαν ευκαιρία για να μειώσουν στο σκορ στο 81ο λεπτό με τον Ροντέν να πιάνει κεφαλιά αλλά η μπάλα να καταλήγει δίπλα από την εστία του Σαπάνο.

Στο 92ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο με τον Γκάμα να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά ο Σαπάνο έπεσε σωστά και απέκρουσε το σουτ.

Η ομάδα της Λάρνακας γνώρισε βαριά ήττα και πλέον το έργο της για πρόκριση στην επόμενη φάση γίνεται αρκετά δύσκολο.

Πάξι:  Σαπάνος, Βας, Κίνικ, Ότβος, Όσβατ, Βέκσει (82′ Μπάλογκ), Σάμπο, Παπ, Γουίντεκερ, Χάρατζι (82′ Μέζει), Χαν (40′ Τοτ)
Στον πάγκο: Σιμόν, Σκρίμπεκ, Μπόντε, Κόσις, Χάρβατ, Κόβας, Γκέβαι

ΑΕΚ: Αλομέροβιτς, Σάντσες (76′ Εκπολό), Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Σουάρεθ, Λέδες (65′ Ροντέν), Φαράζ, Γκιούρτσο (57′ Σάντος), Ντίμερς (76′ Γκάμα), Σολ (65′ Καμπρέρα)

Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευάς, Δημητρίου, Ενρίκες, Ναούμ, Ανδρέου, Βασιλείου

Σκόρερ: 17'Χάραζτι,61'Τοτ,74' Ότβος/-

Κίτρινες: Βέκσει, Παπ, Βας/ Λέδες, Αλομέροβιτς

Διαιτητής:  Ντένις Χίγκλερ (Ολλανδία)