Άνετη πρόκριση με show Αϊτόρ!

Δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Ακρίτα η ΑΕΚ, με το 5-0 και χατ τρικ του Ισπανού εξτρέμ πάει στην επόμενη φάση

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της και επικράτησε του Ακρίτα Χλώρακας με 5-0 εντός εδρας περνώντας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Σκόρερ για την ομάδα του Μπεργκ ο Αντζέλσκι στο 29ο , ο Αϊτόρ έκανε το χατ – τρικ στο 45+1, 56ο και 70ο λεπτό. Ενώ το 5ο τέρμα για την ΑΕΚ πέτυχε ο Δημήτριου στο 85ο λεπτό.

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα της Λάρνακας να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Ακρίτα να προσπαθεί να κρατήσει με την σειρά του λίγο μπάλα. Η ομάδα του Μπεργκ ξεκίνησε να δημιουργεί και να τελειώνει φάσεις από το 10ο λεπτό και έπειτα.

Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε μπροστά στο σκορ στο 29ο λεπτό από κοντινή προβολή του Αντζέλσκι. Από εκτέλεση φάουλ ο Εκπολό έστρωσε στον συμπαίχτη του οπου δεν μπορούσε να αστοχήσει από εκείνο το σημείο.

Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια έριξαν ρυθμό, επιτρέποντας στην ομάδα του Ακρίτα να κερδίσει λίγα μετρά στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο η ΑΕΚ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε και δεύτερο τέρμα.

Αυτή την φορά έκανε το γύρισμα ο Εκπολό οπου πιστώθηκε με την 2η του ασίστ στο ματς και ο Αϊτόρ με ωραίο πλασαριστώ σουτ λίγο μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2ο τέρμα της ομάδας του. Το 2-0 υπερ της ΑΕΚ ήταν το τελικο αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να εχουν περισσότερο κατοχή στην μπάλα και ελέγχαν την αναμέτρηση. Στο 55ο λεπτό ο Αϊτόρ πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα και 3ο συνολικά για την ομάδα του.

Μέσα από σέντρα του Φαράζ ο Αντζέλσκι πηρέ το κεφάλι με τον τερματοφύλακα του Ακρίτα να αποκρούει και τον Αϊτόρ να παίρνει το ποδοσφαιρικό ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα της Λάρνακας όμως δεν έμεινε μέχρι εκεί αφού συνέχιζε να κρατάει περισσότερο μπάλα και να ελέγχει την αναμέτρηση. Στο 70ο λεπτό ο Αϊτόρ έκανε το χατ – τρικ μέτα από μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Εκεί το παιχνίδι άνοιξε και οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν. Με την ΑΕΚ να θέλει να πέτυχει και αλλά τέρματα αλλά και ο Ακρίτας το γκολ της τιμής.

Το γκολ ήρθε από την ΑΕΚ σε σουτ του Δημήτριου ο οποίος αντικατέστησε τον Αϊτόρ που πέτυχε 3. Η ομάδα του Μπεργκ συνέχιζε να πιέζει και για αλλά τέρματα. Όμως το 5-0 ήταν το τελικό σκορ στο ματς.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην ΑΕΚ και τον Ακρίτα Χλώρακας ΕΔΩ.

ΑΕΚ : Αθανασιάδης, Εκπολό, Μιλίτσεβιτς, Ενρίκες, Γκαρσία, (63. Γκνάλι) Λέδες, (71. Σουάρεθ) Ροντέν, Τσακόν, Αϊτόρ, ( 73. Δημήτριου)  Φαράζ, (63. Σολ)  Αντζέλσκι. (63. Γκονζάλες)

Στον πάγκο: Αλομέροβιτς, Παρασκευά, Σουάρεθ, Σολ, Γκάμα, Πονς, Δημητρίου, Ρομπέρζ, Καμπρέρα, Γκονζάλες, Μιραμόν.

Ακρίτας Χλώρακας: Βάκουγικ, Βάσκο, Καλέστρου, Μίλλερ, (46. Αντωνίου) Κένζμπεκ, ( 46. Ελ Καντουσί) Λεμέσιος, ( 60. Χαριδήμου) Πρινς, (46. Κοκκινόφτας) Ντρεϊμάνις, Βασιλείου, (46. Χατζηβασίλης) Σιφνέος, Χριστοδούλου.

Στον πάγκο: Τρύφωνος, Θεοκλή, Αντωνίου, Ρέινολντς, Ελ Καντουσί, Χαριδήμου, Νικολάου, Κοκκινόφτας, Αδάμου, Χατζηβασίλης, Αθανασίου.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
VAR: Χριστοδούλου Ιωάννης
Σκόρερ: 29. Αντζέλσκι, 45+1. , 55. , 70. Αϊτόρ, 85. Δημήτριου,  / -
Κίτρινες: Γκαρσία,  /  Βάσκο, Λεμέσιος, Χριστοδούλου,