Σκαλιώτικη απόδραση με τριάρα (vid)

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-3 εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα ματς

Η ΑΕΚ νίκησε την Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος Επιστροφή» και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τέσσερα παιχνίδια! Ήταν μια πολύ σημαντική επικράτηση για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, οι τρεις βαθμοί δεν την ανεβάσουν μόνο βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά κάτι που είχε αδήριτη ανάγκη.

Οι κιτρινοπράσινοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με μοναδικό στόχο το τρίποντο και το πρώτο γκολ δεν άργησε να έρθει. Ο Πονς βρέθηκε σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έκανε το τελείωμα, η μπάλα κόντραρε στον Μπεχαράνο και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρος ο Καμπρέρα ο οποίος ήταν ο κορυφαίος από την πλευρά της ΑΕΚ σήμερα, με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μελίσσα και διπλασίασε το τέρματα της ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να ελέγχουν τον αγώνα, όμως στο 72΄ λεπτό η Νέα Σαλαμίνα με το πρώτο της κόρνερ στο παιχνίδι μειώνει στο σκορ με τον Γκμπέλε και μπαίνουν ξανά στην διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους.

Ο Ροντέν στις καθυστερήσεις εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας και κερδίζει τον τερματοφύλακα των ερυθρολεύκων διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Να σημειωθεί ότι οι Ροντέν και Καμπρέρα με τα γκολ τους ανοίγουν λογαριασμό στον πίνακα των σκόρερ στο φετινό μαραθώνιο.

Α ΜΕΡΟΣ

Η ΑΕΚ έδειξε τις προθέσεις της από το πρώτο σφύριγμα της αναμέτρησης, οι κιτρινοπράσινοι προσπάθησαν να επιβληθούν του αντιπάλου τους και να αποδράσουν με τους τρεις βαθμούς.

Πρώτη φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε από την ομάδα του Μπεργκ στο 2΄ . Ο Καμπρέρα έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Φαράζ και ο Μελίσσας μετά από διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.

Λίγο αργότερα στο 8ο λεπτό ο Λέζιακ έφτασε κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του όμως ο Μελίσσας έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 12΄   ήταν σειρά της Σαλαμίνας να απειλήσει με την Βέλλιο ο οποίος μπήκε στην πορεία της μπάλας όμως η προσπάθεια του κατέληξε πάνω από την εστία.

Ο ρυθμός ήταν πολύ καλός στο παιχνίδι και οι δυο ομάδες είχαν διάθεση με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα στο 21ο΄ λεπτό όμως μετά από τη βοήθεια του VAR πήρε πίσω την απόφαση του καθώς δεν υπήρχε καμία παράβαση.

Εντούτοις το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε ένα δεικάλεπτο αργότερα.

Ο Πονς βρέθηκε σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έκανε το τελείωμα, η μπάλα κόντραρε στον Μπεχαράνο στην προσπάθεια του να απομακρύνει τον κίνδυνο και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 35΄ λεπτό η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στο 0-2 με μεγάλη φάση διαρκείας! Ο Καπρέρα έκανε την προβολή και ο Τόμοβιτς απομάκρυνε την μπάλα πάνω την γραμμή μετά από κόντρα.

Ο Καπρέρα σε γενικές γραμμές στο πρώτο μέρος ήταν ο κορυφαίος από πλευράς της ΑΕΚ, ήταν σχεδόν παρών σε όλες τις φάσεις και το μόνο που του έλειπε ήταν η ουσία.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Βέλλιος έκανε την καρφωτή κεφαλιά με τον Αθανασιάδη να έχει την απάντηση και να κρατάει το 0-1.

Β ΜΕΡΟΣ

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής, Καμπρέρα βρίσκει δίχτυα και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Μετά από σέντρα του Φαράζ ο επιθετικός της ΑΕΚ σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους έκανε την κεφαλιά και νίκησε τον Μελίσσα για το 0-2.

Η Νέα Σαλαμίνα φάνηκε επηρεασμένη από το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ και δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, δυσκολεύτηκε να κρατήσει μπάλα με τους κιτρινοπράσινους να κυριαρχούν στο χορτάρι και να ψάχνουν και τρίτο τέρμα.

Ο Φαράζ σε μικρό χρονικό διάστημα έστειλε δυο απειλητικά μηνύματα στην εστία του Μελίσσα.

Στο 72΄  η Νέα Σαλαμίνα βγαίνει μπροστά και κερδίζει το πρώτο της κόρνερ στον αγώνα. Ο Λέζιακ αναλαμβάνει την εκτέλεση ο Γκμπέλε παίρνει την κεφαλιά και μειώνει για την ομάδα του κάνοντας το 1-2.

Το γκολ των ερυθρολεύκων έδωσε ένα άλλο χρώμα στον αγώνα στα τελικά στάδια. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν αυτοπεποίθηση και κέρδισαν κάποια μέτρα όμως χωρίς να φτάνουν ποτέ στην ισοφάριση.

Ο Ροντέν στις καθυστερήσεις (92΄) εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα κέρδισε τον Μελίσσα με ωραίο τελείωμα και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Η ΑΕΚ να έφυγε από το «Αμόχωστος» με τρεις βαθμούς, τους οποίους είχε μεγάλη ανάγκη για διάφορους λόγους

Το 24sports σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Νέα Σαλαμίνα και την ΑΕΚ ΕΔΩ.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Τόμοβιτς, Λέτσιακς, Ασεβέδο (20΄   Μιχαήλ), Βέλλιος, Μπεχαράνο (53΄   Μιγκελίτο), Κατσιαρής (46΄   Καρλίτος, 76΄   Μπαχάσα), Ντουρμισάι, Φερνάντες (53΄   Γκμπέλε), Νάρσινγκ

Στον πάγκο: Καλανίδης, Προκοπίου, Γκμπέλε, Μπαχάσα, Κοντόπουλος, Βίκτωρος, Κουμπαρής, Φράγκος, Σπυριδάκης, Μιγκελίτο, Μιχαήλ, Καρλίτος

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μιλίτσεβιτς, Εκπολό, Μιραμόν, Αϊτόρ (85΄   Νάλι), Γκάμα (77΄  Ρόντεν), Καμπρέρα (67΄   Ανγκέλσκι) , Λέδες, Πονς, Ενρίκες, Φαράζ

Στον πάγκο: Αλομέροβιτς, Παρασκευά, Σουάρεζ, Ρόντεν, Σολ, Γκαρθία, Τσακόν, Ανγκέλσκι, Δημητρλιου, Ματίας Γκονζάλεζ, Ευριπίδου, Ναλί

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: : Κώστα Ροβέρτος
Σκόρερ: 72΄   Γκμπέλε/ 31΄   Μπεχαράνο (αυτογκόλ), 49΄   Καμπρέρα, 93΄   Ροντέν
Κίτρινες: 66΄  Γκμπέλε, 83΄ Ντουρμισάι/ 36΄   Μιραμ΄όν, 49΄  Καμπρέρα, 91΄ Ανγκέλσκι