ΑΕΚ: Αποχαιρέτησε την Ολλανδία με ήττα

Η ομάδα της Λάρνακας έχασε με 3-2 από τους Βέλγους

Τρίτο και τελευταίο φιλικό προετοιμασίας στην Ολλανδία για την ΑΕΚ, που αντιμετώπισε την Cercle Brugge KSV από το Βέλγιο, από την οποία γνώρισε την ήττα με 3-2.

Το παιχνίδι έγινε στο Horst, υπό την παρουσία του Προέδρου, Άνδρου Καραπατάκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Juan Ferrando): Toύμπας, Ledes, Diemers, Milicevic (60'Ekpolo), Santos (60' Δημητρίου), Henriques, Sanchez, Καψής (60' Roberge), Πετούσης (46' Aνδρέου (60' Sol), Bασιλείου (60' Cabrera), Gyurcso (60' Gama).

Στον πάγκο: Αlomerovic, Παρασκευάς, Στυλιανίδης, Cabrera, Sol, Faraj, Angel, Gama, Κaptoum, Ekpolo, Δημητρίου, Roberge, Nαούμ, Aνδρέου.

Cercle Brugge KSV (Miron Muslic): Lisboa, Daland, Popovic, Da Silva, Abu, Olaigbe, Nazinho, Vam Der Bruggen, Somers, Lietaert, Ouattara.

Στον πάγκο: Delanghe, Langenbick, De Bel, Utkus, Efekele, Denkey, Miangue, Bayo, Coens, Ravych, El Bahri, Gheeradryns, Vanachere, Kakou.

Η περιγραφή της αναμέτρησης:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.
15' Χωρίς την μεγάλη φάση το πρώτο 15λεπτο.
18' ΓΚΟΛ! 1-0 για τους Βέλγους, με δυνατό σουτ του Olaigbe.
33' Ατομική προσπάθεια και σουτ του Da Silva, με τον Τούμπα να αποκρούει σωτηρία σε κόρνερ.
42' ΓΚΟΛ! 2-0 για τους Βέλγους, με τον να σκοράρει με κοντινό πλασέ.
44' Ευκαιρία για την ομάδα μας, με τον Gyurcso να μπαίνει στην περιοχή από πλάγια αριστερά και να πλασάρει, με τους αμυντικούς των Βέλγων να απομακρύνουν προ της γραμμής.
45' ΓΚΟΛ! Μειώνει σε 2-1 η ομάδα μας, μετά από εκτέλεση φάουλ του Diemers, με την μπάλα να περνάει από όλους και να καταλήγει στα δίκτυα.
45' Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

------------------------

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
49' Ευκαιρία για την ομάδα μας και πάλι με τον Gyurcso, που έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.
50' ΓΚΟΛ! 3-1 για τους Βέλγους, με σκόρερ τον Vam Der Bruggen.
53' ΓΚΟΛ! Μειώνει σε 3-2 η ομάδα μας, με τον Santos να σκοράρει με σουτ μετά από πάσα του Sanchez.
75' Ωραία ενέργεια και σουτ του Gama, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
90' Τέλος της αναμέτρησης.