Ζορίστηκε αλλά «καθάρισε» τη Βαγιαλοδίδ... η Ρεάλ Μαδρίτης

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά

Ζορίστηκε κόντρα στη μαχητική Βαγιαδολίδ, αλλά πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη φετινή La Liga η Ρεάλ Μαδρίτης!

Μετά το ισόπαλο 1-1 στην έδρα της Μαγιόρκα για την πρεμιέρα και χωρίς τον Μπέλιγχαμ, ο οποίος τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός δράσης για τον επόμενο μήνα, η «βασίλισσα» δεν εντυπωσίασε, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 3-0, με τον Βαλβέρδε να «ξεκλειδώνει» την άμυνα των φιλοξενούμενων στο 50’ και με τους Ντίαθ, Έντρικ να διαμορφώνουν το τελικό σκορ με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (88’ και 90’+6’).

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, φτιάχνοντας την πρώτη καλή ευκαιρία της για να ανοίξει το σκορ στο 10’, με τον Χέιν να αρνείται με εξαιρετική επέμβαση το γκολ στον Κιλιάν Εμπαπέ. Ωστόσο, στη συνέχει η Βαγιαδολίδ κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους με την πολύ καλή αμυντική της λειτουργία, με την ομάδα του Αντσελότι να μην βρίσκει τρόπους να απειλήσει.

Στο 48’ ο Γκιουλέρ έφτασε κοντά στο 1-0, αλλά το σουτ που έκανε από πλεονεκτική θέση πέρασε ψηλά άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα (50’), ο Βαλβλερδε έδωσε το προβάδισμα στη «βασίλισσα», όταν σε μια εκτέλεση φάουλ οι Γκιουλέρ και Τσουαμενί του έστρωσαν την μπάλα και εκείνος την έστειλε στα δίχτυα με μια άπιαστη «βολίδα»!

Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να απαντήσουν άμεσα (52’), αλλά ο Κουρτουά ήταν σε ετοιμότητα μετά από προσπάθεια του Κάβας, ενώ στο 59’ ο Μόρο αστόχησε από πάρα πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 80’ ο Εμπαπέ έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια, αλλά ο Χέιν είχε απάντηση στο τελείωμά του. Τελικά, ήταν ο Μπραχίμ Ντίαθ εκείνος που «κλείδωσε» το τρίποντο για τη Ρεάλ στο 88’, όταν έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και «τσίμπησε» υπέροχα την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0!

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση