Νέος «Βασιλιάς» της σκόνης στο Roland Garros το παιδί-θαύμα του παγκόσμιου τένις, Κάρλος Αλκαράθ!

Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του, ο Κάρλος Αλκαράθ επικράτησε με 3-2 σετ (6-3, 2-6, 5-7, 6-1, 6-2) του Αλεξάντερ Ζβέρεφ

Το Roland Garros βρήκε τον νέο του... Βασιλιά!

Το παιδί-θαύμα του παγκόσμιου τένις, Κάρλος Αλκαράθ, έγραψε ιστορία στο χωμάτινο κορτ του «Philippe-Chatrier», επικρατώντας και μάλιστα με ανατροπή 3-2 σετ (6-3, 2-6, 5-7, 6-1, 6-2) του Αλεξάντερ Ζβέρεφ, κατακτώντας έτσι για πρώτη φορά στην καριέρα του το γαλλικό Grand Slam!

Περισσότερα σε λίγο …

Το ματς:

Με τον πιο ανατρεπτικό τρόπο ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός του Roland Garros, καθώς αμφότεροι οι δύο τενίστες έκαναν break με το... καλημέρα στο σερβίς του αντιπάλου για το 1-1! Ο Αλεξάντρερ Σβέρεφ στη συνέχεια έκανε εύκολα το 2-1, με τον Κάρλος Αλκαράθ να απαντάει άμεσα για τη νέα ισοφάριση.

Μάλιστα, ο 21χρονος Ισπανός ήταν καταιγιστικός στη συνέχεια, καθώς με πανέμορφους winners κατάφερε και κατέκτησε τους 8 από τους 9 επόμενους πόντους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κάνει το δεύτερο break του στο σετ, κρατώντας και το σερβίς του για το 4-2!

Παρά τις όποιες προσπάθειες του Γερμανού, ο Αλκαράθ «πετούσε» στο χωμάτινο κορτ του «Philippe-Chatrier», προχωρώντας σε ακόμα ένα break (3ο σε 5 σέρβις γκέιμ του Σβέρεφ), κατακτώντας το πρώτο σετ με χαρακτηριστική άνεση 6-3 σε 43 λεπτά αγώνα!

Τελείως διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο δεύτερο σετ, εκεί όπου ο Αλεξάντερ Σβέρεφ, όχι μόνο αντέδρασε στο επιθετικό παιχνίδι του Αλκαράθ, αλλά έφερε και το ματς στα μέτρα του.

Οδηγώντας τον Ισπανό σε πολλά και αβίαστα λάθη και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά σε πόντους από το 1ο και 2ο σερβίς του, το Νο.4 της παγκόσμιας κατάταξης κυριάρχησε απόλυτα στο κορτ φτάνοντας στην ισοφάριση και στο 1-1!

Χαρακτηριστικό είναι πως ο Γερμανός έφτασε 7 φορές σε break point - εκμεταλλευόμενος τα δύο από αυτά - την ίδια ώρα που ο Ισπανός δεν μπήκε ποτέ σε τέτοια συνθήκη!

Ασκώντας ασφυκτική πίεση στο σέρβις του Αλκαράθ καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, αλλά και κλείνοντας δύο δικά του σέρβις με love game, ο Σβέρεφ κατέκτησε το 2ο σετ με σχετική άνεση (6-2)!

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τους δύο τενίστες να δίνουν μεγάλη προσοχή και έμφαση στα σέρβις γκέιμ τους, πηγαίνοντας έτσι χέρι-χέρι στο 2-2, με τον Ζβέρεφ μάλιστα να έχει δύο love game!

Στη συνέχεια, ο Αλκαράθ έκανε το 3-2, προτού ο Ισπανός με love game break (!), πάρει «αέρα» δύο γκέιμ (4-2), σβήνοντας αμέσως μετά δύο μπρέικ του Γερμανού και κατακτώντας το σέρβις του για το 5-2!

Και ενώ ο νεαρός Ισπανός βρισκόταν μια... ανάσα από την κατάκτηση του σετ, ο Ζβέρεφ με τρομερή ψυχραιμία και σταθερά χτυπήματα σε όλα τα μήκη και πλάτη του κορτ, νίκησε και τα πέντε επόμενα γκέιμ (!) - δύο μπρέικ - κάνοντας την ολική ανατροπή, κατακτώντας το τρίτο σετ με 7-5 για το 2-1!

Και ενώ το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρα... Ζβέρεφ, το παιδί-θαύμα του παγκόσμιο τένις, όχι μόνο δεν λύγισε από την πίεση, αλλά απάντησε με τον πλέον εμφατικό και εντυπωσιακό τρόπο!

Συγκεκριμένα, ο Κάρλος Αλκαράθ, παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον... τοίχο, δεν «μάσησε» και παίζοντας εξαιρετικό και άκρως επιθετικό τένις, έκανε break και στα τρία σέρβις γκειμ του Γερμανού (!), κατακτώντας δια περιπάτου το τέταρτο σετ με 6-1, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και στέλνοντας τον μεγάλο τελικό σε 5ο σετ!

Πηγή: sportfm.gr

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση