«Ξέρανε» τη Γιουνάιτεντ στο 95' και έκανε το 2x2 η Μπράιτον

Οι «γλάροι» λύγισαν την ομάδα του Τεν Χαγκ με 2-1

Μετά από ένα «γεμάτο» και επεισοδιακό παιχνίδι, η Μπράιτον επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σκορ 2-1, στο εναρκτήριο χρονικά ματς της 2ης αγωνιστικής στην φετινή Premier League.

Οι «γλάροι» ήταν καλύτεροι, σε γενικές γραμμές την πρώτη ώρα της αναμέτρησης και, έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστών τους Γουέλμπεκ-Μίλνερ, κατάφεραν να κεφαλαιοποιήσουν την ανωτερότητά τους.

Όταν από την σέντρα του Μιτόμα από αριστερά ο Γουέλμπεκ χώθηκε ανάμεσα σε Μαγκουάιρ και Μαρτίνες και με προβολή, άνοιξε το σκορ στο 32’, φτάνοντας παράλληλα τα 100 γκολ στην πρώτη κατηγορία!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, βέβαια, ο Ράσφορντ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους με περιπετειώδη τρόπο και «τακουνάκι», αλλά ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης…

Η Μπράιτον έφτασε μια ανάσα από το 2-0, στο 52ο λεπτό, αλλά ο Νταλό κατάφερε να διώξει πάνω στην γραμμή την προσπάθεια του Μίλνερ.
Για να ακολουθήσει νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία των γηπεδούχων, πέντε λεπτά μετά, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίλνερ από τα αριστερά ο σκόρερ τους έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι!

Στη συνέχεια, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έβγαλε αντίδραση και με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού χάρη στην ωραία κάθετη του Μαζράουι ο Ντιαλό πάτησε περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε και στον Φαν Χέκε, για να καταλήξει στα δίχτυα και το 1-1!

Ενώ 70ο λεπτό, από ωραία αντεπίθεση και το γύρισμα από δεξιά του Ντιαλό, ο Γκαρνάτσο με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υπήρξε παρέμβαση του Ζίρκζεϊ που ήταν ακάλυπτος και το γκολ των «κόκκινων διαβόλων» δεν μέτρησε…

Και ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία, η Μπράιτον βρήκε γκολ-νίκης στο πέμπτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, με τον αμαρκάριστο Ζοάο Πέδρο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα και μαζί το 2x2 για την ομάδα του!

Μπράιτον: Στιλ, Φέλτμαν, Ντάνκ, Βαν Χέκ, Χίνσεγουλντ, Μίλνερ (73’ Μπαλεμπά), Γκίλμουρ (89’ Αγιάρι), Μιντέ (89’ Ρίτερ), Μιτόμα (89’ Αντίγκρα), Ζοάο Πέδρο, Γουέλμπεκ (78’ Ενσίζο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ονάνα, Μαζράουι, Μαγκουάιρ (79’ Ντε Λιχτ), Μαρτίνεζ, Νταλότ, Κασεμίρο, Μέινου, Ντιαλό (89’ Άντονι), Μάουντ (46’ Ζίρκζι), Ράσφορντ (65’ Γκαρνάτσο), Φερνάντες (79’ Μακτόμινεϊ)