Επτά στα επτά οι ομάδες της Premier League, μόλις μία δέχθηκε… γκολ! (vids)

Πέντε ώρες, επτά φιλικά, ισάριθμες νίκες, έξι clean sheets.

Υπέροχη ημέρα για τις αγγλικές ομάδες της Premier League και την προετοιμασία τους, με την Μπρέντφορντ να είναι η μόνη εξ’ αυτών που ναι μεν κέρδισε, αλλά είδε την εστία της να παραβιάζεται!

Μία υπέροχη ημέρα μόλις ολοκληρώθηκε για επτά ομάδες της Premier League, καθώς μετά το φινάλε και της φιλικής συνάντησης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Ρέιντζερς, το 7Χ7 είναι γεγονός.

Επτά διαφορετικά club έδωσαν «τεστ», στην χώρα στην οποία προετοιμάζονται, τα τρία εξ’ αυτών εντάσσονται στο Big 6, και όλα επικράτησαν!

Η αρχή έγινε με την Μπρέντφορντ, το μεσημέρι, η οποία είναι και η μόνη ομάδα της κορυφαίας κατηγορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου, η οποία δέχθηκε γκολ. Κέρδισε με 5-2 τη Γουίμπλεντον, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ακολούθησε το 1-0 της Ίπσουιτς απέναντι στην Σαχτάρ Ντόνετσκ, με σκόρερ τον Μόρσι, για να περάσουμε, αναλογικά με τις ώρες που διεξήχθησαν οι αναμετρήσεις, στο 2-0 της Άρσεναλ με τη Λέιτον Όριεντ.

Γκολ ο Ζεσούς, άλλο ένα ο Έμιλ Σμιθ Ρόου και ιδανικό ξεκίνημα για τους «κανονιέρηδες» στα φιλικά της νέας χρονιάς.

Στα ματς των 17:00 τώρα, είχαμε ακόμη τρεις νίκες και ισάριθμα clean sheets. Η Τότεναμ πέτυχε επίσης από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και κέρδισε την ΚΠΡ με 2-0, για να έρθει η Γουέστ Χαμ και να κερδίσει για πρώτη φορά, στη νέα αγωνιστική περίοδο, έστω και ανεπίσημα.

Αντιμετώπισε την Ντάγκεναμ Ρεντς, σκόραρε στο 51ο λεπτό με τον Ίρβινγκ, χρησιμοποιήθηκε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο ο Ντίνος Μαυροπάνος.

Για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα… διαβάσατε ήδη, οπότε κλείνουμε την ημέρα με το 3-0 της Άστον Βίλα απέναντι στην Σπάρτακ Τρνάβα. Τρία γκολ σημείωσε η ομάδα του Ουνάι Έμερι, κορυφαίος όλων ο Ρότζερς, που κατέγραψε το τρίτο προσωπικό του σε δύο φιλικές συναντήσεις προετοιμασίας!

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των φιλικών αναμετρήσεων των ομάδων της Premier League:

Γουίμπλεντον – Μπρέντφορντ 2-5

Ίπσουιτς – Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-0

Άρσεναλ – Λέιτον Όριεντ 2-0

ΚΠΡ – Τότεναμ 0-2

Ντάγκεναμ – Γουέστ Χαμ 0-1

Σπάρτακ Τρνάβα - Άστον Βίλα 0-3

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ρέιντζερς 2-0

Πηγή: england365.gr