Όλα… ρολόι για τους Ελβετούς στην πρεμιέρα!

Με το δεξί άρχισαν οι Ελβετοί που ήταν ανώτεροι και κέρδισαν την Ουγγαρία με 3-1

Η Ελβετία ήταν καλύτερη για περίπου μια ώρα και κέρδισε με 3-1 την Ουγγαρία, η οποία ανέβηκε στο τελευταίο 30λεπτο αλλά ήταν αργά, για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, στην Κολωνία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Έμπισε, με ασίστ στον Ντουά στο 12’ και γκολ στο 45’, με τον ερχόμενο από τον πάγκο Εμπολό να σφραγίζει το «τρίποντο» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ για τους ηττημένους ο Βάργκα μείωσε στο 66ο λεπτό.

Γερμανία-Ουγγαρία και Σκωτία-Ελβετία τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής για το γκρουπ, όπου Γερμανία και Ελβετία έχουν από 3 βαθμούς, ενώ Ουγγαρία και Σκωτία 0.

Το ματς:

Η Ελβετία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, πήρε την κατοχή της μπάλας από νωρίς και πιέζοντας… ασταμάτητα τον αντίπαλό της, ήταν αυτή που είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Με την Ουγγαρία να δυσκολεύεται να ανταπεξέλθει αλλά να έχει, ωστόσο, πρώτη την ευκαιρία για να σκοράρει, σε μια αντεπίθεση. Με το σουτ του Σάλαϊ στο 10’, έξω από την περιοχή και δεξιά, να περνάει ψηλά άουτ.

Αντιθέτως, οι τυπικά φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν πιο εύστοχοι στην πρώτη τους φάση στην αναμέτρηση, έστω και αν αρχικά το γκολ του Ντουά στο 12’, από υπέροχη κάθετη του Έμπισερ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Αφού, με την χρήση του VAR, η απόφαση του Βίντσιτς διορθώθηκε και έτσι σημειώθηκε το 0-1!

Παράλληλα, στην συνέχεια, η Ελβετία κατάφερε να ελέγξει με σχετική άνεση τον ρυθμό, ψάχνοντας παράλληλα και ένα δεύτερο τέρμα, το οποίο θα της έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Έφτασε, δε, αρκετά κοντά, στο 10ο λεπτό. Ωστόσο ο Γκουλάτσι κατάφερε να διορθώσει το λάθος του Κέρκες, αποκρούοντας με δυσκολία το σουτ του Βάργκας από θέση μέσα δεξιά, διατηρώντας το σκορ στο 0-1…

Με τους Μαγυάρους να γίνονται «απειλητικοί» μόνο μέσα από κάποιες «στημένες» μπάλες, με τον Σόμποσλαϊ να τις εκτελεί αλλά να μην ανησυχεί ουσιαστικά τον Ζόμερ.

Ενώ, αγγίζοντας το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, οι «ροσοκροτσιάτι» κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους όταν από το εξαιρετικό πάσινγκ γκέιμ τους, ο Έμπισερ βρέθηκε σε θέση βολής και με πολύ ωραίο πλασέ, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκουλάτσι, για το 0-2!

Η Ουγγαρία ανέβηκε στο δεύτερο 45λεπτο και κατάφερε να μειώσει με τον Βάργκα στο 66', έπειτα από εκπληκτική ασίστ του Σόμποσλαϊ. Οι Μαγυάροι δεν κατάφεραν να ασκήσουν περαιτέρω πίεση και ο Εμπολό στο 90+3' κλείδωσε τη νίκη για τους Ελβετούς.

Κάπως έτσι, η Ελβετία έπιασε την Γερμανία στους τρεις βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η Ουγγαρία κοντράρεται με την οικοδέσποινα (19/6, 16:00), ενώ η Ελβετία αντιμετωπίζει την Σκωτία (19/6, 22:00).

MVP:Μπήκε στο βασικό σχήμα της Ελβετίας από… το παράθυρο, λόγω του τραυματισμού του Εμπολό, ωστόσο έκανε τα πάντα για να την σπρώξει στη νίκη. Ο Έμπισερ, για τον οποίο κι ο λόγος, είχε τρομερή ασίστ στο 0-1, πέτυχε το 0-2 με πολύ ωραία εκτέλεση και δημιούργησε ένα κάρο προβλήματα στην άμυνα της Ουγγαρίας όσο είχε δυνάμεις.