Ανατρεπτικοί... «Οράνιε» στα ημιτελικά (vid)

Βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως έφεραν τούμπα το ματς κόντρα στην Τουρκία (2-1) και πήραν την πρόκριση

Τα έφερε τούμπα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro η Ολλανδία!

Η ομάδα του Κούμαν, ήταν αποκαρδιωτική στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Τουρκία, έμεινε πίσω στο σκορ από γκολ του Ακαϊντίν, έκανε σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο μέρος (2-1) και πάει για ντερμπάρα με την Αγγλία στους «4»!

Απίστευτες ευκαιρίες για την ομάδα του Μοντέλα που έπεσε στο «τείχος» του Φερμπρούγκεν, ο οποίος με τρομερές αποκρούσεις από το 85' και μετά κράτησε την ομάδα του μπροστά σκορ και εν τέλει της χάρισε την πρόκριση.

Δοκάρι ο Γκιουλέρ με εκτέλεση φάουλ. Nτε Φράι και αυτογκόλ του Μιλντίρ τα γκολ για την Ολλανδία που θέλει 36 χρόνια μετά να στεφθεί ξανά πρωταθλήτρια Ευρώπης.

To ματς:
Mε την Ολλανδία να ανεβάζει από νωρίς ταχύτητα ξεκίνησε το ματς στο Βερολίνο. Η πρώτη ευκαιρία του ματς ανήκε στους «οράνιε».

Ο Ντεπάι, έπαιξε το 1-2 με τον Χάκπο που με τακουνάκι βρήκε τον πρώην παίκτη της Ατλέτικο που έκανε, όμως ένα άθλιο σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Τουρκία προσπαθούσε κυρίως από τον άξονα και με βαθιές μπαλιές να φτάσει στην περιοχή και η Ολλανδία ανακτούσε την κατοχή. Στο 7' ο Ντεπάι ξανά στην περιοχή έπαιξε με πλάτη τον Μπαρτακσί, αλλά το σουτ του κόντραρε και η φάση ολοκληρώθηκε με οφσάιντ στον Χάκπο.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Τουρκία ήρθε στο 11'. Ο Καντίογλου έφυγε ταχύτατα από τα αριστερά, πήρε τα μέτρα του στο γήπεδο, πάσαρε στον άξονα εκεί που ο Οσκάν, όπλισε και έκανε το σουτ πάνω από τα δοκάρια.

Τα λεπτά κυλούσαν με την απόδοση της Τουρκίας να ανεβαίνει και την ομάδα του Μοντέλα να φτάνει όλο και πιο κοντά στην περιοχή του Φερμπρούγκεν .

Έτσι στο 35' μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Γκιουλέρ που έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ακαϊντίν με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η φιλοσοφία της Ολλανδίας δεν άλλαξε με τους παίκτες του Κούμαν να μην μπορούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και την Τουρκία να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Αποφασισμένος να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του ρίχνοντας στο ματς τον Βέγκχορστ αντί του... ανύπαρκτου στο ματς, Μπεργκβάιν, ο Κούμαν προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή.

Αυτή η αλλαγή λίγο έλειψε να ωφελήσει την Ολλανδία αφού χάθηκε μεγάλη ευκαιρία στο 51'. Ο Ακέ με σέντρα βρήκε τον υψηλόσωμο φορ που έκανε την κεφαλιά πάσα με στόχο τον Ντεπάι, αλλά αυτός δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας, η οποία έφυγε λίγο άουτ.

Και πάλι όμως η Τουρκία πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 54' κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο με τον Ακέ να «κιτρινίζεται». Ο Γκιουλέρ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καταλήγοντας στο δοκάρι!

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Ντεπάι, δεν ανησύχησε όσο έπρεπε τον Γκιουνόκ, αφού το μακρινό συρτό του σουτ κατέληξε στην αγκαλιά του Φερμπρούγκεν.

Τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε η Τουρκία να κάνει το 2-0. Από ένα αχρείαστο φάουλ του Φαν Ντάικ το οποίο εκτέλεσε ο Τσαλχάνογλου, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά, έφτασε στον Γιλντίζ, που σούταρε με τη μια, αλλά ο Φερμπρούγκεν απέκρουσε με δυσκολία και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

Το επόμενο διάστημα του ματς ωστόσο μετατράπηκε σε... εφιάλτη για τους Τούρκους! Και αυτό γιατί στο 70' μετά από ωραία σέντρα του Ντεπάι, ο Ντε Φράι, βρέθηκε αφύλαχτος στην καρδιά της περιοχής και με σκαστή κεφαλιά νίκησε τον Γκιουνόκ για το 1-1!

Σαν να μην έφτανε αυτό οι «οράνιε» έφεραν... τούμπα το ματς μετά από έξι λεπτά, όταν αναπτύχθηκαν από τα δεξιά με τον Ντούμφρις να κάνει συρτή σέντρα και να βρίσκει τον Χάκπο ο οποίος όμως δεν χρίστηκε σκόρερ αφού ο Μιλντίρ ήταν αυτός που στην προσπάθεια του να κόψει τον εξτρέμ της Λίβερπουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1!

Από το σημείο εκείνο και έπειτα η Τουρκία πήρε τα ηνία του ματς αναζητώντας γκολ ισοφάρισης.

Στο 85' χάθηκε μεγάλη διπλή ευκαιρία, όταν αρχικά ο Καντίογλου έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Τσελίκ που πλάσαρε προ κενής εστίας, με τον Φαν ντε Βεν να απομακρύνει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, μετά από γεμισμα ο Ακτιούρκογλου βρέθηκε αφύλακτος και πλάσαρε, αλλά ο Φαν Ντάικ έβαλε το πόδι και έκοψε την πορεία της μπάλας!

Με ολόκληρη την ομάδα της Τουρκίας να βρίσκεται μπροστά η Ολλανδία βρήκε χώρους και στο 89' λίγο έλειψε να φτάσει στο 3-1, ο Χάκπο από ευνοϊκή θέση πλάσαρε, αλλά ο Γκιουνόκ έδιωξε με το πόδι.

Δευτερόλεπτα πριν την λήξη ήρθε η επέμβαση του αγώνα από τον Φερμπρούγκεν. Μετά από σέντρα στην ολλανδική άμυνα, η μπάλα έφτασε στον Κιλικτσόι που έκανε πλασέ, αλλά ο πορτιέρε της Μπράιτον με... κάποιον τρόπο έσωσε την Ολλανδία και της χάρισε ουσιαστικά την πρόκριση, αφού το 2-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Τουρπέν!

Πηγή: sportfm.gr

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Ολλανδία και την Τουρκιά ΕΔΩ.

Ολλανδία: Φερμπρούχεν, Βαν Ντάικ, Ακέ,(74. Φαν ντε Φεν) Ντε Φράι, Σίμονς,(87. Ζίρκζι)  Ντεπάι,(87. Φρίμπονγκ)  Χάκπο, Ρέιντερς(74. Φέρμαν), Ντάμφρις, Σούτεν, Μπέρχβαϊν(46. Βέγκχορστ)

Στον πάγκο: Μπίλοου, Φλέκεν, Χερτρούιντα, Ντε Λιχτ, Βαϊνάλντουμ, Βέγκχορστ, Φρίμπονγκ, Φαν ντε Φεν, Φέρμαν, Μπλιντ, Μάλεν, Ζίρκζι, Μπρόμπεϊ, Χράφενμπερχ

Τουρκιά: Γκιουνόκ, Ακαϊντίν,(81.Τοσούν) Γκιουλέρ, Τσαλχάνογλου, Μπαρντακτσί, Οζκάν,(77. Γιοκουσλου) Μουλντούρ,(81. Τσελίκ)  Γιλντίζ,(77. Αρτούκογλου) Καντιόγλου, Γιλμάζ, Αϊχάν(88. Κιλιτσόι)

Στον πάγκο: Μπαγιντίρ, Τσακίρ, Τσελίκ, Γιοκουσλού, Ακτούρκογλου, Τοσούν, Γιαζιτσί, Καπλάν, Καχβετσί, Κιλιτσόι, Ακγκούν, Γιλντιρίμ

Διαιτητής: Clément Turpin (FRA)
VAR: Jérôme Brisard (FRA)
Σκόρερ: 71. Ντε Φράι, 76. Χάκπο, / 35. Ακαϊντίν
Κίτρινες: Σίμονς, Ακέ, Βαν Ντάικ / Τοσούν, Μοντέλλα(Προπονητής)