![](https://www.kathimerini.com.cy/assets/modules/wnp/articles/202407/526891/images/b_bbbbpyrosv324.jpg)
Kathimerini.com.cy
Εκτός ελέγχου μαίνεται η φωτιά που ξέσπασε το μεσημέρι της Δευτέρας (21/07) στην επαρχία Λεμεσού και στις κοινότητες Πάχνας και Πραστειού.
Σύμφωνα με νεότερη ενημέρωση από τον εκπρόσωπο Τύπου της Πυροσβεστικής, κ. Ανδρέα Κεττή, στην περιοχή πνέουν άνεμοι δυσκολεύοντας το έργο των δυνάμεων πυρόσβεσης, ενώ μέτωπα βρίσκονται εκτός ελέγχου.
Για κατάσβεση της φωτιάς επιχειρούν 5 πυροσβεστικά οχήματα, τέσσερα εναέρια μέσα, 2 Φ.Π.Μ από την Υπηρεσία Θήρας, 1 υδροφόρα από την Επαρχιακή Διοίκηση και ένα πυροσβεστικό όχημα από την ομάδα «Support cy».
Όπως αναφέρει ο κ. Κεττής, φορητή κινητή μονάδα πυρόσβεσης της Κοινότητα Ανώγυρας η οποία επιχειρούσε στο μέρος της πυρκαγιάς, παρουσίασε μηχανική βλάβη (δεν μπορούσε να εκκινήσει) με αποτέλεσμα να εμπλακεί στην πυρκαγιά και να υποστεί εκτεταμένες ζημιές. Διευκρινίζεται, ότι οι χειριστές τις μονάδας εγκατέλειψαν και είναι καλά στην υγεία τους.
Πυρκαγιά σε ξηρά χόρτα, άγρια βλάστηση και αριθμό δέντρων μεταξύ των Κοινοτήτων Πάχνας και Πραστειού Επαρχίας Λεμεσού. Ανταποκρίθηκαμε με συνολικά κε τέσσερα πυροσβ οχήματα από πυροσβ σταθμούς πόλης και επαρχίας Λενεσού. Επιχειρούν επίσης και δύο αεροσκάφη
— Andreas Kettis (@akettis) July 22, 2024