Χάθηκε... στην Μολδαβία

Η Εθνική μας έμεινε πίσω στο σκορ, έφερε τούμπα το ματς πριν όμως δεχτεί ξανά την ανατροπή και την φιλική ήττα

Η Εθνική Κύπρου έχασε με 3-2 από την Μολδαβία σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Zimbru Stadium στο Κισινάου.

Το σύνολο του Τιμούρ Κετσπάγια έμεινε πίσω στο σκορ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Μοτπάν, έπειτα από ένα ημίχρονο χωρίς πολλές ευκαιρίες.

Στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους η Κύπρος μπήκε ορεξάτη αποτέλεσμα να έρθουν κι δύο γρήγορα γκολ για την ανατροπή.

Στο 51ο λεπτό η Εθνική ισοφάρισε με τον Ντανίλο Σπόλιαριτς. Ο Λοίζου έκλεψε και έδωσε τον Πίττα, αυτός γύρισε για τον μέστο του Απόλλωνα που από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα (53’) ο Κάστανος με ωραία πάσα βρήκε τον Ιωάννη Πίττα στην περιοχή, με τον φορ της ΑΙΚ με πλασέ να γράφει το 2-1.

Ακολούθως, η Κύπρος προσπάθησε χωρίς να βρίσκει όμως πολλές φάσεις, ενώ η Μολδαβία δυσκολευόταν επίσης να δημιουργήσει. Ωστόσο στο 71ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με σουτ του Στίνα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε και στον Γκόκιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Μολ.

Στο 78’ οι Μολδαβοί σε παρόμοια φάση σκόραραν ξανά φέρνοντας... τούμπα το ματς. Ο Μποκάτσιουκ μετά από απόκρουση του Μολ έκανε το κοντινό πλασέ και σκόραρε, με την Εθνική μας να μην αποφεύγει την ήττα.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Αβράμ, Κράτσιουν, Μπαμπότσιο, Πόσμακ, Ρεβένκο, Ράτα, Ιονίτα (64' Στίνα), Κοτσοκάρι (46′ Ρέαμπτσιουκ), Καλμάκοφ (64' Πολτομάσι), Μότπαν (46′ Νταμάσκαν), Νικολέσκου

Στον πάγκο: Τσεμποτάρι, Ραλεάν, Κοσέλεφ, Ρέαμπτσιουκ, Μαντριτσένκο, Μαραντίτσι, Νταμασκάν, Κοτσοκάρου, Μούντρατς, Στίνα, Ποστολάτσι, Μποκάτσιουκ, Πλατίκα, Κλεστσένκο, Πλατίκα

ΚΥΠΡΟΣ: Μολ, Γκόγκιτς, Κυπριανού (59′ Αρτυματάς), Παναγιώτου, Μαλεκκίδης, Σατσιάς (82' Ηλία), Κάστανος, Σπόλιαριτς (59′ Ανδρέου), Λοΐζου (54′ Χάμπος), Χρυσοστόμου (54′ Γαβριήλ), Πίττας

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Καρώ, Κορρέα, Πηλέας, Κακουλλή, Ανδρέου, Αρτυματάς, Ηλία, Γαβριήλ, Κατσαντώνης, Παναγιώτου, Χάμπος

Σκόρερ: 43' Μοτπάν, 71' Στίνα, 78' Μπόκατσιουκ/51' Σπόλιαριτς, 53' Πίττας

Κίτρινες: 45' Κρατσίουν, 68' Στίνα/44' Λοίζου